Mardin'de 'Kardeş Aile' kampanyasına katılım çağrısı

  • 09:21 9 Nisan 2020
  • Güncel
MARDİN - Koronavirüs nedeniyle başlattıkları 'Kardeş Aile' kampanyasına çağrı yapan HDP İl Yöneticisi Münevver Ülker, “Mardin’de salgına karşı yeterli önlem alınmıyor. Bu dönemde birlik içerisinde olmamız gerek. Yurttaşlarımız kampanyaya destek versin" dedi.
 
Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de  vaka sayısı 40 bine yaklaşırken 812 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye’nin tüm kentlerinde koronavirüs vakası görülürken, pandemi döneminde binlerce iş yeri kapanmak zorunda kaldı, milyonlarca insan evinden çıkamazken, milyonlarca insan da başta gıda olmak üzere ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda. AKP iktidarı belediyeler ve siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarını yapmak istediği yardım kampanyalarına engel olurken, yine de dayanışma ağları örülmeye devam ediyor.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından da bu kapsamda ‘Kardeş Aile’ kampanyası başlatıldı. Mardin’de de kampanyaya katılım çağrısı yapıldı. 
 
'Halkımız uyarıları dikkate almalı’ 
 
Dünya çapında yayılan koronavirüsün Mardin'de de birçok ölüme neden olduğunu söyleyen HDP Mardin il yönetiminden Münevver Ülker, kentte ciddi tedbirlerin alınmadığını belirtti. Reklam amacıyla yapılan çalışmalar dışında yurttaşlar için gerekli önlemlerin alınmadığını ifade eden Münevver, "Bilindiği gibi dünya büyük bir krizle savaşıyor. İnsan sağlığını tehdit eden ve yaşamına son veren bir virüs. Buna dair il ve ilçedeki yurttaşlarımızı her alanda tedbirli olmaya davet ediyoruz. Çevrede gerçek anlamda bir dezenfekte uygulanmamaktadır. Parklara, oyun alanlarına ya da kaldırımlara çalışmalar yapılmıyor. Bunun yanı sıra Mardin il ve ilçe binalarımıza halkımızı daha iyi bilgilendirme amacıyla ‘evde kal’ pankartları astık. Halk kendi sağlığı ve çevre sağlığı için mutlaka bu uyarıları dikkate almalı. Kısa sürede virüs her ilçede görüldü o yüzden yurttaşlar bu zaman içerisinde dikkatli olsun" dedi.
 
'Kampanya çerçevesinde komisyonlar oluşturduk'
 
Parti binalarını dezenfekte ettiklerini dile getiren Münevver, halka sosyal medya yoluyla ve farklı iletişim araçlarıyla ulaştıklarını ifade etti. Bu çerçevede HDP Genel Merkezi'nin başlattığı ‘Kardeş Aile’ kampanyası için de çalışmalarına başladıklarını söyleyen Münevver, "Bizler sosyal medya üzerinden halkla devamlı diyalog halindeyiz. Elimizden geldiğince bilgilendirmelerimizi yapıyoruz. İl ve ilçede şuan elimizde kesin bir vaka sayısı yok. Maalesef bize bu konuda bir bilgilendirme yapılmamaktadır.  HDP Genel Merkezi ve MYK komisyonlarımızın almış olduğu kararla beraber halkımızla dayanışma projesini başlattık. Bizler bu dayanışma doğrultusunda il ve ilçe komisyonlarını oluşturduk. Kardeş aile kampanyamız umuyoruz ki halkımızın duyarlılığı ile beraber en sağlıklı şekilde sürecektir” diye konuştu. 
 
Kampanya için çağrıda bulunan Münevver, "Bu kapsamda duyarlı bütün yurttaşlarımızı kampanyaya destek olmaya çağırıyoruz. Bugünlerde yan yana durmalı ve birlik olmalıyız" ifadelerini kullandı.
 
Mardin'de bulunan yurttaşlar şu iletişim numaraları üzerinden kampanyaya katılabilir: 
 
05374081397
 
05447930026
 
05068074867
 
05378843683
 
05363424506
 
05324839078