Hasta tutsak Semire Direkçi'nin durumu ağır

  • 11:08 9 Nisan 2020
  • Güncel
MARDİN - Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Semire Direkçi’nin durumundan endişe ettiğini ifade eden kardeşi Mülkiye Dursun, "4 defa başından ameliyat edildi, kadın hastalıklarından ve bağırsaklarından ameliyat edildi. Şu anda bağırsakları dışarda. Bu koşullar altında enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksek. Durumu ne olacak? Virüs cezaevlerinde yayılmadan derhal serbest bırakılmalılar"  diye vurguladı.
 
Kamuoyunda çokça konuşulan 3'üncü Yargı Paketi'nin siyasi tutsakları kapsam dışı bırakması, tartışma yaratmaya ve tepki toplamaya devam ediyor. Meclise sunulan yasa tasarısına tepki gösteren başta Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile birlikte çok sayıda muhalif gazeteci, siyasetçi, akademisyen, sanatçı, hukukçu siyasi tutsakların da bu yasa kapsamına alınması gerektiğini söylüyor. Kamuoyunda özellikle cezaevinde bulunan hasta tutsaklar için endişe duyuluyor. İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) verilerine göre, cezaevinde 458'i ağır olmak üzere bin 334 hasta tutsak bulunuyor. Bunlardan 74'ü ise kadın tutsaklar.
 
Koronavirüs (COVİD-19) tehdidi ile karşı karşıya olan hasta tutsakların yaşamından büyük bir endişe duyulurken, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan ağır hasta tutsak Semire Direkçi'nin kardeşi  Mülkiye Dursun, ajansımıza konuşarak infaz yasasında eşitlik isteyerek kardeşinin serbest bırakılmasını talep etti.
 
'9 aydır bağırsakları dışarda'
 
24 yıldır cezaevinde bulunan Semire’nin 3 farklı ameliyat geçirdiğini dile getiren kardeşi Mülkiye, Semire'nin durumunun çok kötü olduğunu söyledi. Durumundan büyük bir endişe duyduğunu ifade eden Mülkiye, Semire'nin 9 aydır bağırsaklarının dışarıda olduğunu belirtti. Mülkiye, "Semire 9 ay önce, Diyarbakır  Araştırma Hastanesi’nde bağırsaklarından ameliyat edildi. Ameliyat sürecinde 15 gün boyunca yanında kaldım. İhtiyaçlarını giderip yardımcı olmaya çalışıyordum. 15 günden sonra onu tekrar cezaevine götürdüler. Çok zor koşullar altında şu anda. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor yalnız başına. Orada arkadaşları ona yardımcı oluyor. Arkadaşları daha nereye kadar yardım edecek ona?" diye sorarak endişelerini aktardı. 
 
'Defalarca ameliyat edildi'
 
Mülkiye, tüm siyasi hasta tutsakların 3'üncü Yargı Paketi kapsamına alınarak serbest bırakılmaları gerektiğinin altını çizdi. Virüsün her yere yayıldığına dikkat çeken Mülkiye şu ifadelere yer verdi: "3 adımdan yakın durulmasın deniyor. Peki, cezaevlerinde 15-20 kişinin aynı koğuşta bulunmasına ne diyeceksiniz? Onlar nasıl korunacak? Durumlarını çok merak ediyor ve onlar için endişe duyuyoruz. Her hafta telefonların başında 'Acaba bir şey olmuş mu?' diye bekliyoruz. Telefon etmediklerinde de korkuyoruz 'bir şey mi oldu' diye. Tüm hasta tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz. Cezaevleri ağır hasta tutsaklarla dolu. Semire de onlardan biri ve durumu çok kötü. Cezaevi cezaevi geziyor. 4 defa başından ameliyat edildi, kadın hastalıklarından ve bağırsaklarından ameliyat edildi. Şu anda bağırsakları dışarda. Bu koşullar altında enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksek. Durumu ne olacak? Virüs cezaevlerinde yayılmadan derhal serbest bırakılmalılar." 
 
'Ayrımcılığa derhal son verilsin'
 
Mülkiye, Semire'nin bu koşullar altında tedavi imkanının olmadığını belirterek, bu kadar hastalıkla orada nasıl yaşayacağını bilmediğini kaydetti. "O kadar mahkum bırakılıyor da neden siyasi tutsaklar bırakılmıyor?" diye soran Mülkiye, içerde binlerce siyasi hasta tutsağın olduğunu ve durumlarının ağır olduğunu ifade etti. Ayırımcılığın artık yaşanmamasını ve ayırımcılığa derhal son verilmesini istediğini dile getiren Mülkiye, cezaevlerinin virüs tehdidi ile karşı karşıya olduğunun altını çizdi.