İskenderun Kadın Platformu'ndan Berfin için açıklama: Öldüren sevgi istemiyoruz

  • 16:17 9 Nisan 2020
  • Güncel
HATAY – Erkek şiddetinin yanı sıra toplumsal baskıya da maruz kalan kadınlardan biri olan Berfin Özek, kendisine yönelik asitli saldırıda bulunarak yüzünün yanmasına neden olan fail Casim Ozan Çeltik hakkındaki şikayetinden vazgeçti. İskenderun Kadın Platformu, “Öldüren sevgi istemiyoruz” diyerek yaşananlara tepki gösterdi. 
 
AKP- MHP ittifakı tarafından hazırlanan infaz düzenleme yasası, Meclis’te konuşulurken, kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik cinsel istismar suçlarından hükümlü ya da tutuklularında bu yasadan faydalanmasının önü açılmış olacak.  
 
Erkek şiddetine maruz bırakılan kadınlardan biri olan Berfin Özek’e asitli saldırıda bulunarak bir gözünü kaybetmesine, yüzünün tamamen yanmasına neden olan fail Casim Ozan Çeltik geçtiğimiz aylarda 13 yıl 6 ay hapis cezası almıştı.  Fakat henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı Berfin’in şikayetinden vazgeçtiği öğrenildi.
 
Konuya ilişkin açıklama yapan İskenderun Kadın Platformu, bugüne kadar birçok kadın ve çocuğa yönelik suçlarda davaların takipçisi olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirtti. Platform açıklamasında, kadına yönelik şiddetin kabul görülemeyecek seviyeye gelmişken, bu mücadelenin engellenmesine izin vermeyeceklerini belirtti. 
 
Platform açıklamasında şunları kaydetti: 
 
“Hepinizin yakından takip ettiği Berfin Özek davasında bizler ilk günden itibaren her türlü desteği vermiş birçok kadın örgütleriyle birlikte dayanışma içerisinde olduk. Berfin’i asla yalnız bırakmayarak her koşulda yanında olup tedavisini olabilmesi, hayallerini yaşayabilmesi için var gücümüzle çalışma yaptığımız kamuoyunca bilinmektedir. Ancak gelinen süreçte Berfin in kendi iradesiyle şikayetinden vazgeçtiğini bildirmesi üzerine bizler affetmesinin hukuki ve sağlık yönünden sonuçlarını kendisine bildirmemize rağmen kendisi bu iradesinde ısrar ettiği için bizlerde ’öldüren sevgi istemiyoruz’ şiarımıza ters düştüğünden ilkelerimizden asla taviz vermeyerek, bu saatten sonra Berfin Özek ile ilgili hiç bir çalışmada yer almayacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.”