HDK: Çorum Katliamı topluma verilen bir mesajdı

  • 11:47 29 Mayıs 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Çorum Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan HDK, katliamın yeni sistemin inşasında topluma verilen bir mesaj olarak organize edildiği belirtildi.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi 27 Mayıs - 4 Temmuz 1980 tarihleri arasında gerçekleşen Çorum katliamının yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Çorum Katliamında yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımızı anıyor, bu katliamın aydınlatılması ve bir daha yaşanmaması için mücadele sözü veriyoruz” denildi.
 
Açıklamada,MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak’ın öldürülmesini bahane ederek sokağa çıkan Ülkücülerin saldırıları ile başlayan Çorum Katliamı’nın, Alevi yurttaşların yoğunluklu olduğu mahallelerin direnişi ile karşılaşmış ve bu sayede saldırganların amaçlarına ulaşması büyük oranda engellendiği ifade edildi.
 
‘Merkezi bir organizasyondu’
 
 3 Temmuz 1980 günü Alâeddin camisinin bombalandığı yalan haberi ile katliamın ikinci aşaması hayata geçirildiği dile getirilen açıklamada, katliamın merkezi bir organizasyon olduğu ve geniş bir amacının olduğunu net bir şekilde gösterdiğine dikkat çekildi. Olaylarda 57 yurttaşın katledildiğini, yüzlerce yurttaşın yaralandığı hatırlatılarak, katliamın yeni sistemin inşasında topluma verilen bir mesaj olarak organize edildiği belirtildi.
 
‘Cezasızlık politikaları ile kendilerine korunaklı alanlar yaratmaktalar’
 
Geçtiğimiz günlerde İzmir’de cami hoparlöründen Çav Bella ve müzik çalınmasını dile getirilen  açıklamada “Toplumsal hassasiyetleri uçlaştırarak gündemleştiren iktidar bloğunun bu kapsamda failleri bulma yerine söylem ve pratiği ile hedeflediği kesime yönelmesi, tıpkı Çorum katliamı sürecindeki gibi bir provokasyonun varlığına işaret etmektedir. Cem evine, kiliselere, cenaze ve mezarlıklara saldırı karşısındaki tutumu ise aynı politikanın tehlikeli, tamamlayıcı unsurları olmaktadır. Cezasızlık politikaları ile kendilerine ve kendinden olanlara korunaklı alan yaratma, bir devlet politikası olarak halklara dayatılmaya devam etmekte, kutuplaştırma derinleştirilmektedir. Ancak tüm bu yaşananlar karşısında Halkların eşit, birlikte yaşam iradesi bu mücadelenin esas belirleyeni olacaktır. Bizler halkların mücadelesinden aldığımız inanç ve güçle Çorum Katliamında yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımızı anıyor, bu katliamın aydınlatılması ve bir daha yaşanmaması için mücadele sözü veriyoruz” denildi.