‘Kadın mücadelesi baskılarla susturulamayacak’

  • 13:09 29 Mayıs 2020
  • Güncel
MARDİN - Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, kadın mücadelesinin baskılarla susturulamayacağını dile getirerek tutuklanan kişilerin bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.
 
Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, son süreçte kadına yönelik artan şiddet ve Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği ve Tevgera Jinên Azad (TJA)üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan ve tutuklanan kadınlara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. KESK Mardin Şube Binasında yapılan açıklamaya platform üyelerinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi( HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar ile Ebru Günay’da katıldı. Açıklamada, baskı ve tutuklamalarla kadın mücadelesinin bitirilemeyeceğine vurgu yapıldı.
 
‘Kadınlar nezdinde toplum susturulmaya çalışılıyor’
 
Platform adına açıklamayı KESK Kadın Meclisi Üyesi Gülizar İpek okudu. Geçtiğimiz hafta yapılan ev baskınlarıyla  çoğu kadın  12 kişinin tutuklanmasına  değinen Gülizar, kadına şiddete yönelik mücadele eden her kesimin iktidarın hedefinde olduğunu söyledi. Gülizar, “ Çocuk istismarcılarını aklatmaya çalışan iktidar karşısında; seslerini yükselten, tecavüzcülerin aramızda dolaşmaması için mücadele eden kadınları gözaltına almak, haksız ve uydurma suçlamalarla tutuklamak kadına yönelik şiddet ve baskının daha çok artacağının, kadının toplumda yerinin olmadığının mesajını vermektedir.  Suçlama ve tutuklama sebepleri olarak gösterilen faaliyetler ‘toplumsal ve aynı zamanda anayasal çerçeve de demokratik haklardan’ olup, aslında yargılanan kişilerin nezdinde tüm topluma susturma politikası uygulanmaya çalışılmaktadır” dedi.
 
‘Haksızlığa uğrayan kadınlar cezalandırılıyor’
 
Ülkede hem yargı hem de toplumsal alanda şiddet gören kadınların cezalandırıldığı bir anlayış olduğunu belirten Gülizar, “ Siyasi iktidar her adımında ülkeyi kadınlar için yaşanması zor bir hale getirmeye çalışmakta, kadınlara sürekli görevleri hatırlatılarak kadına sadece aile içerisinde bir  hayat biçmektedir. Gelinen nokta da hukuksal zeminde eşitliği sağlamaktan uzak, her an sistem lehine değişime açık tutulan düzenlemeler, haksızlığa uğrayan kadını adeta cezalandıran yargı sistemiyle karşı karşıyayız” diye konuştu.
 
‘Tutuklamaları kabul etmiyoruz’
 
Tutuklananların bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunan Gülizar, “ Kadını yoksullaştıran, tecavüz kültürüyle bedensel ve ruhsal baskı ve şiddete maruz bırakan sistem karşısında, hak kaybına uğrayan kadınlarla dayanışma gösteren, demokratik haklarını kullanarak mücadele eden kadınlara karşı yapılan bu saldırıyı kabul etmiyoruz. Bizler Emek ve Demokrasi Platformu olarak verilen bu haksız tutuklama kararına karşı, tutuklananların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.
 
Açıklama, “ Jîn Jiyan Azadi” sloganları eşliğinde sona erdi.