Kapalı görüşlerin tarihi belli oldu

  • 14:16 29 Mayıs 2020
  • Güncel
ANKARA - Adalet Bakanı , cezaevlerin de  kapalı görüşlerin 1 Haziran’dan itibaren yeniden başlayacağını duyurdu.
 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Adalet Hizmetlerinde Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu”na ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan, cezaevlerinde kapalı görüşlerin 1 Haziran'dan itibaren yeniden başlayacağını ve adliyelere girişlerde ateş ölçümü yapılacağını açıkladı.
 
Duruşma salonlarına alınacak izleyici sayısında da fiziki mesafe kurallarının dikkate alınacağını açıklayan Gül, şöyle devam etti: “Tüm tedbirleri titiz bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Kılavuzları hazırladık. Bu kılavuzlar adli teşkilatlarımıza gönderilmiş durumdadır. Adliyelere girişte ateş ölçümü yapılacak, ateşi 38 dereceyi geçenler sağlık kurumuna yönlendirilecek. Cezaevlerine ilişkin daha önce aldığımız tüm tedbirleri titiz bir şekilde uygulamaya ve bu tedbirleri sürdürmeye devam edeceğiz.”
 
 ‘Maskesiz adliyeye girilmeyecek’
 
Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri kapsamında 70 maddeden oluşan "Adalet Hizmetlerinde Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu" hazırladı. Kılavuza göre, maskesi olmayanlar adliyelere giremeyecek, herhangi bir iş ve işlemi olduğunu ispat edemeyenlerin de adliyeye girişine izin verilmeyecek.
 
‘Koruyucu gözlükler kullanılacak’ 
 
Adliyelerde insan sirkülasyonunu kontrol edebilmek amacıyla aynı anda 10 metrekareye bir kişi bulunacak şekilde giriş izni verilecek. Güvenlik personeli ve ön büro çalışanları, tıbbi maske ve koruyucu gözlük kullanacak, ön bürolar dış mekanlarda konumlandırılacak.
 
Mahkeme ve cumhuriyet savcılığı kalemleri, ön bürolar ve icra daireleri, cam veya şeffaf bölmelerle kapatılacak, temizlikleri her gün yapılacak, bu alanlarda yeterli sayıda antiseptik bulundurulacak. Duruşma salonları, kalem odaları ile icra dairelerinde çalışma düzeni 4 metrekareye bir personel düşecek şekilde planlanacak.
 
‘Ortak alanlarda koltuklar azaltılacak’ 
 
Hâkimler, savcılar, avukatlar ve tüm personel maske kullanılması sağlanırken, duruşmaların haftanın her gününe ve gün içine yayılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılacak. Cumhuriyet savcılıklarına müracaatta, sanık, tanık, müşteki gibi kişilerin sıra beklememesi için yeterli zaman aralığı bulundurulması sağlanacak.
 
Adliyelerde bulunan ortak alanlardaki koltuklarda azaltılarak, adliye içinde ve otopsi, olay yeri inceleme, keşif ve icra gibi dışarıdaki iş ve işlemlerde hakim, cumhuriyet savcıları ve tüm personel için önlük, maske, koruyucu gözlük ve eldiven gibi malzemeler hazır bulundurulacak. Duruşmalarda ve adliyelerde merkezi havalandırma sistemleri kullanılmayacak, dış ortam havalandırması yapılacak.”