‘684 devlet çalışanı kadınlara yönelik cinsel suç işledi’

  • 09:02 30 Mayıs 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu, 1997 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında 688 kadının gözaltında ve cezaevinde cinsel işkenceye maruz kaldığına dikkat çektiği raporunda, 684 devlet çalışanının kadınlara yönelik cinsel suç işlediğini vurguladı. 
 
Ev içinde, iş yerinde, okulda, sokakta, yani kadınlar yaşamın her alanında erkeklerin şiddetine, tacizine ve tecavüzüne maruz kalıyor. Öte yandan kadınların "toplumu korumak ve güvenliğini sağlamak" ile hükümlü olan karakol, emniyet gibi alanlarda da askerin, jandarmaların, polislerin cinsel işkenceye maruz bırakıldığı açığa çıktı. Özellikle politik sebeplerden gözaltına alınan kadınların gözaltında tecavüze ve tacize maruz kaldığına dair çok sayıda olay gündeme gelmeye devam ediyor. 
 
688 kadın başvuruda bulundu 
 
Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu, yaptıkları araştırmalar ve taraflarına yapılan başvurular neticesinde 1997 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında, Türkiye'de gözaltında cinsel tacize ve tecavüze maruz kalan kadınlarla ilgili hazırladıkları istatistik raporunu açıkladı. Türkiye'de yapılan başvuru sayısı 685 iken, 3 başvurunun Berlin'den yapılmasıyla toplam başvurusu sayısı ise 688 olarak belirtildi. Verilere göre 413 polis, 129 asker/jandarma, 35 özel harekat polisi, 22 korucu, 85 ceza infaz kurumu memurunun kadınlara yönelik cinsel işkence suçu işlediği görülüyor.
 
Hukuki Yardım Bürosu'ndan elde edilen raporda yer alan veriler şu şekilde:
 
“* Yurtdışında bulunan kadınların sayısı: 37
 
* Türkiye cezaevlerinde bulunan kadınların sayısı: 72     
 
Suç Dağılımı: 
 
* Tecavüz: 109 (4 kadın tecavüze uğradıktan sonra intihar etti, bir kadın işkence sonucu katledildi, 14 yaşındaki bir kız çocuğu tecavüze uğradıktan sonra akrabaları tarafından 'namus temizleme' gerekçesiyle katledildi, 1 kadın işkencenin uzun vadeli etkisi sonucu Aralık 1999 tarihinde öldü. 1 kadın işyerinde tecavüze maruz kaldı. Ailesi hakkında ölüm kararı çıkardı)
 
Cinsel taciz: 579 
 
Yaş bilgileri:  
 
* 0–18 arası: 80  
 
* 18–67 arası: 608.”
 
684 devlet çalışanı fail..
 
Resmi yollardan ve ya illegal şekilde devlet çalışanı olan toplam 713 erkeğin kadınlara yönelik cinsel tacizde ve tecavüzde bulunduğu raporlarda yer alırken, bunlardan 413’ünün polis, 129'unun asker/jandarma, 22'sinin korucu, 85'inin infaz koruma memuru olduğuna yer verildi. Öte yandan 4'ünün itirafçı, 1'inin gazeteci ve 24'ünün ise adli tutuklu olduğu kaydedildi. Fail sayısının, başvuru yapan kadınların sayısından fazla olmasının nedeni ise şu şekilde açıklandı: "Bazı olaylarda birden fazla failin taciz ve tecavüzde bulunması."
 
551 kadın siyasi ve savaş nedenlerinden dolayı tecavüze maruz kaldı
 
Siyasi nedenlerden ve savaş etkenlerinden kaynaklı 551 kadının gözaltında cinsel işkenceye maruz kaldığı kaydedilirken, bunlardan 168'inin savaş etkenli, 348'inin ise siyasi ve politik nedenlerden ötürü gerçekleştiği belirtildi. Öte yandan bu kadınlardan 1'inin adli-siyasi, 5'inin siyasi-savaş kaynaklı, 7'sinin siyasi ve ailenin erkek üyeleri hakkında bilgi almak sebebiyle, 7 kadının ise siyasi ve ailenin siyasi üyelerinden dolayı cezalandırmak için taciz ve tecavüze maruz kaldığı kaydedildi.
 
Adli nedenlerden dolayı tecavüze uğrayan: 24 
 
Adli nedenlerden dolayı cinsel tacize uğrayan: 113 
 
Davaların Hukuki Durumu:          
 
Toplam dava dosyası: 219 
 
*AİHM’de sonuçlanan davalar: 46 
 
*AİHM’de görülen davalar: 3 (1 dava intihardan sonra da devam ediyor)   
 
*Ceza Mahkemeleri’nde devam eden davalar: 46 
 
*Yargıtay’da bulunan davalar: 12 (1 dava daha önce AİHM’ de Türkiye aleyhine sonuçlandı. Dosya tekrar Yargıtay’da) 
 
*Savcılıkta bulunan davalar: 104 (2 davada takipsizlik kararına itiraz olumlu sonuçlandı, yeniden savcılıkta) 
 
*Takipsizlik kararından sonra itiraz edilen, henüz kararı verilmemiş davalar: 8 
 
Projede kapanan, arşive kaldırılan dosyalar: 
 
Toplam sayı: 459 
 
*Korktuğu için hukuki işlem istemeyen: 291 (Buna rağmen 1 olayda Fail/Asker görevden alındı)  
 
*Dava devam ederken vazgeçen: 14 (1 olayda mağdur dava açıldıktan sonra gördüğü ağır baskı sonucu vazgeçti. 1 dosyada, açılan dava beraat ile sonuçlandı; mağdur davanın Yargıtay kararıyla yeniden görülmesi söz konusuyken vazgeçti) 
 
*İç hukuk yolları tükendikten sonra vazgeçenler: 16
 
*Başvurudan sonra mağdura tekrar ulaşılamayan: 7 
 
*Mağdurun kendi avukatları tarafından takip edilen davalar: 100 
 
(3 dava AİHM’de; mağdurlardan 1 tanesi kaçırıldıktan sonra cinsel işkenceye maruz bırakıldı, dosya İçişleri Bakanlığı’nca fail bulanamadığı gerekçesiyle 2,5 ay sonra işlemden kaldırıldı) 
 
*Mağdurun kendi avukatlarının hatası sonucu hukuk yoluna başvuramayanlar:2 
 
*Mağdur davasıyla kendi ilgileniyor: 11 
 
*Delil yetersiz olduğu için hukuk yoluna başvuramayanlar: 5 (Bir dosya Almanya’dan) 
 
*Projeye başvurmadan önce iç hukuk yolları tükenen: 2
 
*Türkiye’de mahkeme kararı ile sonuçlanan davalar: 9 (1 dava iç hukukta faillerin mahkûmiyeti ile bitti. 10 ay cezanın teciline karar verildi. Diğer dava ise faillerin cezalandırılmasıyla bitti) 
 
*Mağdurun faille zorla evlendirilmesi sonucu davanın düşmesi:1 (Fail/Komiser) uyuşturucu mafyası tarafından öldürüldü: 1 
 
*Ölüm vakaları toplam sayı: 10 
 
Suç duyurusu nedeniyle ağır baskıya maruz kalanlar:   
 
Toplam sayı: 163               
 
*Baskı sonucu Türkiye içerisinde yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalanlar: 44 
 
*Korkutma, tehdit, tekrar gözaltına alma ve/veya işkence: 63 
 
*Mağdura karşı dava açılması: 49 
 
*Başvurudan sonra cezaevindeyken hakkında disiplin soruşturması açılan: 7