1 Haziran’a ilişkin genelge yayımlandı

  • 21:05 30 Mayıs 2020
  • Güncel
ANKARA – İçişleri Bakanlığı, Covid-19 salgınına yönelik alınan tedbirlerin kaldırılacağı 1 Haziran’a ilişkin genelge yayımladı.
 
İçişleri Bakanlığı, koronavirüs (Covid-19) salgınına dönük alınan tedbirlerin 1 Haziran’dan itibaren kalkacağını açıkladı. Tedbirlere ilişkin genelge yayımlandı. 
Genelgeye göre, lokanta, restoran, kafe, pastane, kahvehane, çay bahçesi, lokaller 1 Haziran’dan itibaren saat 22.00’ye kadar hizmet verecek.
 
Park, bahçe, piknik alanları, mesire yerleri, plajlar da 1 Haziran’dan itibaren kullanılabilecek. Yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri ve benzeri işletmeler, belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar, spor merkezleri/tesisler 24.00’e kadar hizmet vermeye başlayacak.
 
1 Haziran’da hizmete başlayacak halka açık istirahat ve eğlence yerlerinde, iskambil, okey, tavla oynanamayacak, nargile satışları yapılamayacak. Park, bahçe, rekreasyon, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma benzeri faaliyetlere, mangal yapmak hariç, 1 Haziran’da başlanacak.
 
Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amaçlı canlı müzik faaliyetleri yapılamayacak.
 
15 kentteki seyahat kısıtlaması sona eriyor
 
Genelgede ayrıca, şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (otobüs, uçak) seyahat izin belgesi alma zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı. Şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemeler yapılacak.
 
İçişleri Bakanlığı ayrıca, 81 il valiliğine “Şehir Giriş/ Çıkış Seyahat Kısıtlaması” konulu gönderdiği genelgede, Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Antep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 ildeki şehir giriş-çıkış kısıtlaması 31 Mayıs Pazar günü saat 24.00’dan sonra sonlandırılacağı ifade edildi.
 
65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulamasına devam edilecek.
 
Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile (veli/vasi olan 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız hariç) Seyahat İzin Belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecek.
 
Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.