Batman’da son bir günde 37 vaka tespit edildi

  • 15:56 31 Mayıs 2020
  • Güncel
BATMAN - Koronavirüs pandemisinde kentteki son bilançoya ilişkin yazılı açıklama yapan Batman Tabip Odası, kentte bir günde 37 yeni vaka tespit edildiğini kaydederken, “tedbirli olunması” konusunda uyarıda bulundu.
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şubesi ve Batman Tabip Odası, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinde kentteki son duruma ve bilançoya dair yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, 27 Mayıs itibariyle kentte koronavirüs tanısı konan kişi sayısının 625, yaşamını yitiren kişi sayısının 7, Covid-19 tanısı konan sağlık çalışanı sayısının ise 20 olduğuna dikkat çekildi.
 
‘Her vakayı tespit etmenin yolu yaygın testten geçiyor’
 
Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın pandemi ile ilgili epidemiyolojik verileri yayınlamamasından kaynaklı kentteki koronavirüs tablosuyla ilgili değerlendirmelerin sınırlı kaldığına işaret edilen açıklamada, “Elbette ki Batman’da ilk günden beri günlük test ve vaka sayısı açıklanmış olsa, vaka sayısı ve test ilişkisini daha gerçekçi ve bilimsel verilerle yorumlama şansımız olurdu. Bu anlamda salgının başında önerdiğimiz testlerin sayılarının ve merkezlerinin arttırılmasına yönelik önerilerimizin de ne kadar yerinde olduğu anlaşılmaktadır. Tespit edilmeyen her vakanın hem kendisi hem de toplum açısından risk taşıdığı bilinen bir gerçek. Bu anlamda sağlık sisteminin her vakayı tespit edebilme, izole edebilme, tedavi edebilme, her temaslı kişiyi izleyebilme ve karantinaya alabilmenin yöntemi de elbette ki yaygın test yapmaktan geçiyor” denildi.
 
‘Bilimin ışığında başarı sağlanabilir’
 
Salgın sürecinde yurttaşların da sağlık çalışanlarının da sorumlulukları olduğuna işaret edilen açıklamada, ancak asıl sorumluluk sahibinin Sağlık Bakanlığına ve hükümete ait olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada, “Bu nedenle salgın konusunda alınacak kararların popülizmden etkilenmemesi, ayrım yapılmadan insan odaklı olması ve toplumun sağlığı başta olmak üzere bütün insani ekonomik ve sosyal gereksinimlerinin sosyal devlet anlayışıyla karşılanacağı adımları içermesi gerektiğini ısrarla hatırlatmak istiyoruz. Koronavirüs salgınının her aşamasında; ancak bilimsel veriler ışığında, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının büyük çabası ve toplum katılımı sağlanarak başarı sağlanabilir” ifadeleri kullanıldı.
 
Kentte son bir günlük yeni vaka sayısının 37 olduğu, bu nedenle salgının kentte hala toplum sağlığını tehdit etmeye devam ettiği kaydedilen açıklamada, koronavirüs tanısı konan kişi sayısının 625, yaşamını yitiren kişi sayısının 7, Covid-19 tanısı konan sağlık çalışanı sayısının ise 20 olduğu belirtildi. Salgın karşısında rehavete kapılmadan tedbirli olunması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, 1 Haziran itibariyle atılacak olan “normalleşme” adımlarına ilişkin öneriler sıralandı:
 
“* Sağlık hizmetleri iki ana kulvarda sürdürülmelidir: Koronavirüs hastalarının gereksinimi olan koruyucu, tanı, izolasyon ve tedavi hizmetlerinin sunumu, salgın sürecinde ertelenmiş, birikmiş olağan sağlık sorunlarına sahip hastaların başvurularına yanıt verilmesi
 
* Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının fiziki şartları ve çalışma koşulları yukarda ifade ettiğimiz gibi uzun bir süre bu iki kulvarda da sürdürülebileceği şekilde pandemiye uygun dizayn edilmeli ve gerekli planlamalar hızlıca yapılmalıdır.
 
* Salgın sürecinde ertelenmiş, birikmiş olağan sağlık sorunlarına sahip hastaların başvurularına yanıt verilmesi, Salgın sürecinde aksayan bağışıklama hizmetlerinin tamamlanması, Kronik hastalıklar, koruyucu hizmetlerle ilgili taleplerin karşılanması, artabilecek Ruh sağlığı hizmetleri gereksinimlerine hazırlık yapılması ve Salgının neden olduğu ekonomik sorunların yansıması olarak artabilecek sağlık hizmet gereksinimi ve talebi için tedbirler alınması gereklidir.
 
* Her vakayı tespit edebilme, izole edebilme , tedavi edebilme ve her temaslı kişiyi izleyebilme ve karantinaya alabilmenin yolu yine yaygın test yapmaktan geçtiği unutulmamalı. Bu anlamda ilimizde de dönem dönem kamuoyuyla da paylaşılan verilerden gördüğümüz kadarıyla test sayısının azaltılmış olmasının vakaları tesbit edememe riskini barındırdığını ifade etmek istiyoruz.
 
* Toplum sağlığını korumanın sağlık çalışanlarının sağlığının korunmasıyla mümkün olabileceği unutulmadan sağlık çalışanlarının nitelikli ve eksiksiz kişisel koruyucu ekipmanları başta olmak üzere tüm çalışma şartları pandemiye uygun düzenlenmelidir.
 
* İş yerlerinde de fiziksel mesafe, el yıkama olanakları, solunum hijyeni ve beden ısısı izlemleri vb. gerekli korunma önlemleri oluşturulmalı, çalışma koşulları ve fiziki şartlar da çalışanların ve hizmet alacakların sağlığı esaslı olarak düzenlenmeli ve planlanmalıdır.
 
* Açık ve kapalı tüm sosyal yaşam alanlarının yeniden açılma dönemine uygun bilimsel rehberlerin önerileri doğrultusunda düzenleme ve planlamalarının yapılması gereklidir.
 
* BM İnsan Hakları Komiseri yaptığı çağrıda 'Hükümetler şimdi siyasi mahpuslar ve sadece eleştirel veya muhalif görüşlerini ifade ettiği için alıkonulanlar da dahil olmak üzere yeterli yasal dayanak olmadan alıkonulan herkesi serbest bırakmalı' diyerek çok önemli yol gösterici bir talepte bulundu. Yanı sıra, COVID-19’a karşı özellikle savunmasız olanların, yaşlı ve ağır hasta mahpusların da ivedilikle salıverilmesi gerekenler listesinde yer alması gerektiğini belirtti. Sağlık emek ve meslek örgütleri olarak bizler de cezaevlerinin koşulları da göz önünde bulundurulduğunda bu çağrıya kulak vermenin önemli olduğunu belirtmek istiyoruz.
 
* Ve son olarak halkımıza çağrımız da; toplumun büyük bir kısmının halen bu enfeksiyona duyarlı olduğunu unutmadan önerilen bilimsel koruyucu önlemlere uymak anlamında fizik mesafe, hijyen ve temin edebilirlerse uygun maske kullanımı başta olmak üzere bulaştırıcılığı engelleyecek tedbirlere titizlikle uymalarının önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz.”