‘Kadın cinayetlerine karşı mücadelemizi yükselteceğiz’

  • 15:05 2 Haziran 2020
  • Güncel
 
 
AĞRI - HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, son bir ayda kentte 3 kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğini belirterek, "Biz Kürt kadınlar olarak, inkar, asimilasyon ve kadın cinayetlerine karşı mücadelemizi yükselteceğiz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Kadın Meclisi, son dönemde artan kadın katliamlarına ve kadınların hedef alınmasına,  yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi.  HDP İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Patnos Belediye Eşbaşkanı Müşerref Geçer, Diyadin Belediye Eşbaşkanı Betül Yaşar da katıldı. Üzerinde “Kadın Cinayetleri Politiktir" yazılı pankartının açıldığı açıklamada, katledilen kadınların fotoğrafları taşındı.
 
'Kadın katliamları arttı'
 
Açıklamada konuşan Dirayet, salgın sürecinde kadın katliamlarının arttığını kaydetti. Bölgede, çok sayıda kadının “intihar” adı altında katledildiğine dikkat çeken Dirayet, Ağrı’da son bir ay içerisinde 3 kadının benzer şekilde yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Dirayet şöyle devam etti: “Pandemi sürecinde 'evde kal' çağrıları yapıldı; Ancak biz evlerin kadınlar için hakaret, şiddet ve cinayet yeri olduğunu defalarca söyledik. AKP iktidarı buna karşı kadın cinayetlerine karşı mücadele yürüten kadın derneklerine saldırdı. Kadın mücadelesi yürütenler tutuklanarak cezaevlerine gönderildi. DAİŞ zihniyeti ile kadınlara ve halkımıza saldıranlar şunu çok iyi bilsinler ki biz Kürt kadınlar olarak, inkar, asimilasyon ve kadın cinayetlerine karşı mücadelemizi yükselteceğiz.” 
 
Kürtçe şarkı dinlediği için Kürt gençlerin sokak ortasında katledildiğini de sözlerine ekleyen Dirayet, "Biz de her yerde dilimize sahip çıkarak bu ırkçı politikalara cevap olacağız. Bunun öncülüğünü de HDP Kadın Meclisleri ve TJA yapacak” dedi.