Protestoya polis engeli

  • 16:02 2 Haziran 2020
  • Güncel
VAN - DİSA - DER'in Kürtçe müzik dinlediği için ırkçı saldırıya maruz bırakılan Barış Çakan'ın katledilmesini yapmak istedikleri açıklama ile protesto etmesi polislerce engellenirken, HDP’li Muazzez Orhan’ın ise etrafı polislerce çevrildi. 
 
Van'da Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği'nin (DİSA-DER),  Barış Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için maruz bırakıldığı ırkçı saldırı sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin protesto amacıyla yapmak istediği açıklama, polis tarafından engellendi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İpekyolu ilçe binası önünde dernek üyeleri ve HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, bina önüne yığılan onlarca polisin engeliyle karşılaştı. 
 
Van Valiliği'nin talimatıyla açıklama yapılmasına izin verilmeyeceğini belirten polis ile Muazzez arasında uzun süre tartışma yaşandı. Haber takibi yapan gazetecilerin çekim yapmasını engelleyen polis,  açıklamanın engellenmesine salgını gerekçe gösterdi. Polis ayrıca, açıklamanın basın tarafından izlenmesinin de yasak olduğunu öne sürdü. 
 
Uzun süren tartışma ardından Sanat Sokağı'na yürüyen Muazzez ve beraberindeki partililer, polis tarafından çembere alındı. Kalabalığın oluşmasına engel olan polis, partilileri dağıtarak,  çekim yapmaya çalışan basın çalışanlarını da gözaltına almakla tehdit etti. 
 
Gerginliğin sürdüğü sokakta kitle bir süre sonra dağıldı.