Almanya ve Fransa’da kadına yönelik saldırılar protesto edildi

  • 20:02 3 Haziran 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ -  Almanya ve Fransa’da alanlara çıkan Kürt kadınlar, Türkiye’de kadına yönelik saldırıları protesto etti. 
 
Almanya’nın Hildesheim ve Duisburg ile Fransa’nın Marsilya kentlerinde alanlara çıkan Kürt kadınlar, Türkiye’deki kadın ve Kürt bölgelerine yönelik saldırılar protesto edildi.
 
Hildesheim
 
Almanya’nın Hildesheim kentinde Meryem Kadın Komünü ve DKTM’nin organize ettiği eylemde Türkiye’nin saldırıları protesto edildi. Angouleme Meydanı’nda yapılan eylem, bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.
 
TEV-DEM, HDP ve TJK-E bayraklarının taşındığı eylemde müzik dinletisi de sunuldu.
 
Almanca bildirilerin de okunduğu eylemde, “Bê Serok jiyan nabe”, “Jin, jiyan, azadi”, “Eslebe HDP” sloganları atıldı.
 
Türkiye’de Kürtlere yapılan ırkçı, faşist saldırıların da protesto edildiği eylemde, Türkiye turizmini boykot etme çağrısı da yapıldı.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan başta olmak üzere, siyasi tutsakların özgürlüğüne kavuşana kadar eylemlerin süreceği mesajı da verildi.
 
Duisburg
 
Almanya’nın Duisburg kentinde kadına yönelik şiddet protestosu 5'inci haftasına girdi. Duisburg Avendukplatz’da Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi’nin organize ettiği eylem saygı duruşu ile başladı.
 
Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), HDP bayrakları ile kadına yönelik şiddeti kınayan pankartların taşındığı eylemede yapılan konuşmalarda HDP’li belediyelerin kayyımlarla gasp edilesi protesto edildi.
 
Koronavirüs salgınından kaynaklı sadece 30 kadının katılabildiği eylemde Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi adına Amara Tolhildan bir konuşma yaptı.
 
"Dünyanın her köşesinde toplumsal ve bireysel şiddetten kaynaklı ülkesi, dini, dili, milliyeti ve rengine bakılmaksızın her gün milyonlarca kadının zarar görüyor ve yaşamını yitiriyor” diyen Amara, baskı ve haksızlıklara karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.
 
Kürt halkına ve kadınlara yönelik bu sömürgeci zihniyete öz savunma temelinde cevap verileceğini de kaydeden Amara, “Bizler de Avrupa’da yaşayan Kürdistanlı kadınlar olarak Türk devleti ve işbirlikçi çetelerinin tecavüzcü zihniyetini lanetliyor, halkımızı, kadınları, uluslararası kamuoyunu duyarlı olmaya, eylem ve etkinliklerimizle Efrîn’deki zulme ve sömürüye karşı tutumumuzu belirlemeye davet ediyoruz” dedi.
 
Kadınlar daha sonra ise ırkçılığa karşı mitinge katıldı ve konuşma yaptı.
 
“Kadına karşı şiddete hayır”, “Jin, Jiyan, Azadi" , “Tüm işgalci güçler Kürdistan’dan defol" sloganlarının atıldığı eylem, 6 Haziran Cumartesi günü DKTM tarafında yapılacak olan, Türkiye’nin Zinî Wertê’ye saldırısı ve KDP’nin Maxmûr ambargosu ve HDP belediyelerin gasp edilmesini protesto eylemine katılım çağrısı ile sona erdi.
 
Marsilya 
 
Fransa’nın Marsilya kentinde de kadınlar Türkiye’deki saldırılara karşı alanlardaydı. Vieux Port Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, katliam ve işgalin kabul edilemeyeceğine dair pankartlar serdi. Abdullah Öcalan ve TJK-F flamalarının taşındığı eylemde Kürtçe müzikler dinlenerek, bildiriler okundu.
 
Faşist saldırılar ve kadına yönelik şiddet ile belediyelerin gasp edilmesi de protesto edildi.