Ölüm tehditleri alan yazar suç duyurusunda bulunacak

  • 10:13 4 Haziran 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Bir süre önce sosyal medya hesabı üzerinden tehdit edilen feminist yazar Gülfer Akkaya, bugün Çağlayan Adliyesi’nde konuya ilişkin suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.
 
Bir süredir çok sayıda sanatçı, siyasetçi, yazar, gazeteci ve araştırmacı kadın “KodAdım:Yeşil” isimli sosyal medya hesabı üzerinden ölümle tehdit edilmekteydi. Aralarında sanatçı Pınar Aydınlar, Ferhat Tunç, HDP’li siyasetçiler Serpil Kemalbay, Murat Çepni gibi isimlerin de olduğu tehdit mesajları yazar Gülfer Akkaya’ya da gönderildi. Gülfer Akkaya’nın tehdidi sosyal medya hesabı üzerinden duyurmasının ardından Bodrum Kadın Dayanışma Derneği (BKD) Gülfer Akkaya’yla dayanışma çağrısında bulundu.
 
"Gülfer’in yanındayız!” mesajıyla başlayan BKD çağrısında, Gülfer Akkaya’ya karşı işlenen suçun sorumluları hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak yargılanması ve cezasız bırakılmaması talep edilmişti. Çağrı bir gün içerisinde Türkiye, Avrupa ve Kıbrıs’tan kadın örgütleri, siyasi partiler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları tarafından imzalanarak desteklendi.
 
Bugün yapılacak suç duyurusu öncesi 565 imzacı tarafından imzalanan dayanışma çağrı metni şöyle:
 
‘Gülfer’in yanındayız!’
 
“jitem.turkey / KodAdım:Yeşil” isimli instagram hesabı üzerinden ‘Şewbaş, ölüm seni bulacak, Jitem’ tarzı tehditler ile feminist araştırmacı-yazar Gülfer Akkaya öldürülmekle tehdit ediliyor.
 
Son dönemde kadın aktivist ve kadın siyasetçilere yönelik artan tecavüz tehditlerinin yanı sıra ölüm tehditleri de artmıştır. Bunun sebebinin var olan erkek egemen sisteme karşı mücadele eden kadınları yalnızlaştırmak, sindirmek ve etkisiz bırakmak için kurgulanmış olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız.
 
Arkadaşımız Gülfer’in asla yalnız olmadığını ve bu tehditlere karşı her daim yanında olacağımızı belirtiriz.
 
Arkadaşımız Gülfer Akkaya’ya karşı işlenen bu suçun sorumluları hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak yargılanmasını ve cezasız bırakılmamasını talep ediyoruz.”
 
Suç duyurusunda bulunulacak
 
Gülfer Akkaya sosyal medya hesabından 4 Nisan Perşembe günü (bugün) saat 13.00’te Çağlayan Adliyesi’nde tehdit mesajları ile ilgili suç duyurusunda bulunacağını duyurmuştu.
 
Kadınlar Birlikte Güçlü grubu ve feminist avukatlar da sosyal medya hesapları üzerinden paylaşım yaparak Gülfer Akkaya ve son süreçte benzer tehditlere maruz kalan kadınlarla dayanışma için Çağlayan Adliyesi’ne gelinmesi çağrısında bulundu.