STÖ’ler Diyarbakır’dan çağrı yaptı: Baskılara son verin

  • 15:12 6 Haziran 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da bulunan STÖ’ler, milletvekillerin vekilliklerinin düşürülerek  tutuklanmasını kınayarak, “Meclisi tümden işlevsizleştirmeye, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik sistematik yönelim ve baskılara son vermeye çağırıyoruz” denildi.  
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin, haklarında kesinleşmiş cezaları olduğu gerekçesiyle düşürülerek tutuklanmalarına ilişkin, Sivil Toplum Örgütleri (STÖ),  Eğitim Sen Şubesi’nde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.
 
‘Toplumsal kutuplaşma artacaktır’
 
Açıklamayı yapan Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Eroğlu, muhalefet partilerine üye üç milletvekilinin vekilliğinin düşürülmesi ile halkın seçme ve seçilme hakkının ihlal edilmiş olduğunu vurguladı. Hasan, “Seçmen iradesi yok sayılarak gasp edilmiştir. 2016 yılından itibaren çoğunluğu HDP/DBP yönetiminde bulunan belediyelere yönelik olan Kayyum atama uygulamaları ile süregelen antidemokratik uygulamalara milletvekillerinin vekillik sıfatı düşürülmesi ile devam edilerek kayyum rejimi uygulaması olağan hale getirilmek istenmektedir. Siyasi iktidar tarafından hayatın hemen her alanına yansıyan baskı ve otoriterleşmenin bir boyutu olan milletvekilliklerinin düşürülmesi durumu, toplumun legal siyasete ve onun temsilcilerine olan inancını zayıflattığı gibi toplumsal kutuplaşmanın da artmasına neden olmaktadır” sözlerine yer verdi.
 
‘Yönelim ve baskılara son vermeye çağırıyoruz’
 
Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: Gerek anayasa hükmü gerekse teamüller gereği ilgili vekillerin almış oldukları cezaların infazını tamamlamaları için yasama döneminin sonunun beklenmesi gerekirken apar topar bir şekilde vekilliklerin düşürülmesi ve akabinde milletvekilleri hakkında yakalama kararı çıkarılması ve son zamanlarda kadın kurumlarına baskı ve tutuklamalarla beraber iktidarın toplumsal muhalefete olan tahammülsüzlüğünü bir kez daha  göstermektedir. Siyasi iktidarın yargı eli ile gerçekleştirmiş olduğu bu müdahalenin demokratik siyasette onarılması çok zararlar verdiğini ve toplumsal barış çabalarını zayıflattığını ifade etmek istiyoruz. Diyarbakır emek, meslek ve hak örgütleri olarak; Seçme ve seçilme hakkına, demokratik siyaset temsilcilerine yönelik bu müdahaleyi kınıyoruz. Meclisi tümden işlevsizleştirmeye, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik sistematik yönelim ve baskılara son vermeye çağırıyoruz.”