Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümüne ilişkin açıklama

  • 18:20 6 Haziran 2020
  • Güncel
ANKARA - Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümü üzerine açıklama yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü, “Ümit Uygun ve B.G. isimli şahıslar ifadeleri alınarak serbest bırakılmıştır. Konu ile ilgili olarak adli tahkikat devam etmektedir” dedi. 
 
Şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Çakır'ın birlikte yaşadığı erkek Ümit Uygun tarafından darp edilmiş baygın halde yatarken çekilmiş videosu sosyal medyada gündeme geldi. Görüntülerin ardından Aleyna’nın intihar değil katledildiği şüpheleri arttı. Sosyal medyada binlerce kadının paylaşımı ve şüpheli ölümün aydınlatılması üzerine yaptığı çağrılar sonrası Ankara Emniyet Müdürlüğü, Sema Esen'in (Aleyna Çakır) ölümüyle ilgili yazılı açıklama yaptı.
 
3 Haziran tarihinde Sema Esen (Aleyna Çakır) isimli şahsın ölümüyle ilgili olarak bazı sosyal medya hesapları üzerinden olayın 'intihar' değil 'cinayet' olduğu yönünde yapılan paylaşımlar nedeniyle açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtilerek şöyle denildi:
 
"17 Nisan 2020 günü saat 14.15 sıralarında Sema Esen (Aleyna Çakır) isimli şahıs, Keçiören İlçe Emniyet Müdürlüğü’müze müracaat ederek, Ümit Uygun ve E.Ö. tarafından darp edildiğini, astım hastası olması nedeniyle darp neticesi bayıldığını ve bu durumun erkek arkadaşı Ümit Uygun tarafından sosyal medyada paylaşıldığını beyan ederek, Ümit Uygun ve E.Ö.'den şikayetçi olmuştur. Aynı gün mahkemeye çıkarılan şüpheli şahıslar, adli mercilerce serbest bırakılmıştır. 03 Haziran 2020 günü söz konusu intiharla ilgili gelen ihbar üzerine olay yerine intikal edildi. Olay yeri ile ilgili tüm iş ve işlemler Cumhuriyet Savcısı’nın gözetiminde ve talimatları doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Maktul adli tıp kurumuna otopsi yapılmak üzere gönderilmiş, olayla ilgili Ümit Uygun ve B.G. isimli şahıslar ifadeleri alınarak serbest bırakılmıştır. Konu ile ilgili olarak adli tahkikat devam etmektedir.”