Ankara Kadın Platformu’ndan Rojbin Çetin’le dayanışma açıklaması

  • 20:09 29 Haziran 2020
  • Güncel
ANKARA - Ankara Kadın Platformu’nun, Rojbin Çetin’in gözaltında maruz kaldığı işkenceye karşı yaptığı basın toplantısında konuşan platform üyesi Deniz Akbıyık, “Kadınların özgürlük mücadelesini büyüten kadınlara ve kadın örgütlerine yapılan her türlü saldırıya karşı bu topraklarda yaşayan tüm kadınlar olarak mücadele edeceğiz” dedi.
 
Ankara Kadın Platformu, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in gözaltında saatlerce maruz kaldığı işkenceye ilişkin Çankaya Belediyesi önünde basın açıklaması yapmak istedi. Eyleme saatler kala belediyenin önü çok sayıda gözaltı aracı ve çevik kuvvet polisi ile ablukaya alındı. Kadınlar alana gelir gelmez “Valilik izni olmadığı” gerekçesiyle eyleme müdahale edeceklerini ifade eden polisler, bu sırada çekim yapmak isteyen muhabirleri “turkuaz basın kart”ı olmadığı gerekçesiyle engelledi.  Uygulamaya tepki gösteren gazeteciler, Valilik kararını görmek istediklerini belirtti. Bu sırada basın çalışanları itilerek alandan uzaklaştırıldı.
 
Eylemin engellenmesi üzerine kadınlar açıklamayı HDP Çankaya İlçe Örgütü’nde gerçekleştirdi. Açıklamanın yapıldığı salona “Kadınlara gözaltında işkence var” pankartı asılırken, HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun da açıklamaya katıldı.
 
‘Bu şiddeti yıllardır tanıyoruz’
 
Açıklamada konuşan platform üyesi Deniz Akbıyık, var olan şiddeti yıllardır tanıdıklarını belirterek, “Bu şiddet yıllardır nasıl yaşayacağımıza, nasıl giyineceğimize karışan erkek egemenliğinin şiddetidir. Kadınları iş hayatında güvencesizleştiren, İstanbul Sözleşmesi'ne saldıran AKP’nin kadın düşmanı politikalarının sonucunda karşımıza çıkan erkek şiddetidir. Kız çocukları 9 yaşında evlenebilir diyerek fetvalar veren, çocuk istismarı affı yasasını gündeme getiren erkek iktidarın, kurumlarının AKP’nin şiddetidir” dedi.
 
‘Her türlü saldırı hukuk dışıdır ve hiçbir gerekçesi yoktur’
 
Kadınlara anneliğin dayatıldığını ve sınırlarını çizen, kendi ve tüm kadınların kurtuluşu için mücadele eden kadınların "makbul olmayan”, “radikal ve marjinal”  ilan edildiğini vurgulayan Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eli sopalı hocalarla, kocalarla yaşamlarımıza saldıran AKP gibi polisi de şiddet faili olmaktan çekinmemektedir. Soruyoruz: kadınlara gözaltında işkence var, bunu yapanlar kim? Hangi güçten besleniyorlar? Bu şiddetin failleri suçludur. Kadınlara gözaltında işkence eden, psikolojik olarak yıpratmak adına ‘istismarcı’ diyerek suratlarına bağıranlar kim? Derhal açıklanmalı, bunu yapanlar yargılanmalıdır. İnsan haklarını çiğnemek, İstanbul sözleşmesini fiili olarak uygulamamak, kayyum atayarak Kürt halkına ve kadınların iradesine yapılan her saldırı hukuk dışıdır ve hiçbir gerekçesi yoktur.”
 
‘Her an karşınıza kadın dayanışmasından aldığımız güçle dikileceğiz’
 
İşkencenin insanlık suçu olduğunu ifade eden Deniz, “İnsanın onuruna yakışmayacak işkence yöntemlerini aklınızdan bile geçirmeye cüret ettiğiniz her an karşınıza kadın dayanışmasından aldığımız güçle dikileceğiz. Ankara Kadın Platformu olarak Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduğumuzu belirtiyor, kadınların kurtuluş mücadelesine yapılan her saldırı hepimize yapılmış sayıyoruz. TJA aktivistleri başta olmak üzere, Rosa Kadın Derneği'ne yapılan yasadışı operasyon, Başak Demirtaş'a sosyal medya üzerinden cinsiyetçi linç girişimi, kadınların özgürlük mücadelesini büyüten kadınlara ve kadın örgütlerine yapılan her türlü saldırıya karşı bu topraklarda yaşayan tüm kadınlar olarak mücadele edeceğiz. Erkek şiddeti karşısında her zaman yaptığımız gibi kadın dayanışmamız ile nefes alacağız” ifadelerini kullandı.