Kadın direnişi her yerde: Kabul etmiyoruz

  • 21:37 29 Haziran 2020
  • Güncel
İSTANBUL- "Kadın mücadelesi her yerde"  kampanyası kapsamında  düzenlenen eylemde, "Kadın kazanımlarımıza saldırı varsa biz kadınların da mücadele ve direniş kararlılığı vardır" diye seslenildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Fatih Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA), "Kadın mücadelesi her yerde" kampanyası kapsamında kadın katliamlarına tepki göstermek üzere Kocamustafapaşa Meydanı' nda eylem düzenledi. "İstismara, infaza, kayyıma karşı biz varız. Kadın mücadelesi her yerde" yazılı pankart ile erkek-devlet tarafından katledilen kadınların fotoğraflarının taşındığı eyleme çok sayıda kadın katıldı.
 
'Pandemiye rağmen saldırı' 
 
Açıklamayı okuyan HDP Fatih İlçe Eşbaşkanı Seyri İpek, kadın ve çocukların hayatına pandemi sürecinde dahi ciddi saldırıların olduğunu belirterek, çocuk istismarına dönük af tasarısına, 13 Nisan’da Meclis Genel Kurulu’ndan geçen yeni infaz kanunu ile  “cinsel saldırı” faillerinin serbest bırakılmasını, Diyarbakır’da erkek şiddetine karşı faaliyet yürüten Rosa Kadın Derneği üye ve yöneticilerine dönük geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen gözaltı operasyonlarına işaret etti.
 
'Kabul etmiyoruz'
 
Dersim'de kaybedilen üniversite öğrencisi  Gülistan Doku'nun 177 gündür bulunamadığına dikkat çeken Seyri, hükümetin  sessizliğine karşı kadın mücadelesinin hakikati açığa çıkaracağını vurguladı. Seyri, "Kabul etmiyoruz. AKP-MHP erkek ittifakı bilsin ki, kadın katliamlarına karşı bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok. Kadınları susturmak, dört duvar arasına sıkıştırmak, kadınların kazanılmış haklarını gasp etmektir. Kadın kazanımlarımıza saldırı varsa biz kadınların da mücadele ve direniş kararlılığı vardır" dedi.
 
Açıklama sonrası kadınlar, erkek-devlet şiddeti sonucu katledilen kadınların yaşam öykülerini okudu.
 
Eylem sloganlar eşliğinde son buldu.