‘Fatma’nın failleri bulunmalı ve cezalandırılmalıdır’

  • 17:26 6 Temmuz 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ile Çocuk Hakları Uluslararası Ağı, katledilen 13 yaşındaki Fatma Elarslan’ın katledilmesine ilişkin açıklama yaparak, “Çocukları öldüren faillerin cezasızlık zırhıyla korunmasına müsaade etmiyoruz. Fatma'nın failleri derhal bulunmalı ve cezalandırılmalıdır” dedi.
 
Şırnak’ın İdil ilçesinde 16 Şubat 2016’da sokağa çıkma yasağının devam ettiği tarihte kaybolan ve 7 Mart 2016 tarihinde cenazesine ulaşılan 13 yaşındaki Fatma Elarslan’ın soruşturma dosyası “örgüt üyeliği” iddiasıyla kapatıldı. Dosyanın kapatılmasında tepki gösteren Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ile Çocuk Hakları Uluslararası Ağı konuya ilişkin açıklama yaptı.
 
‘Devlet yaşam hakkını korumakla yükümlüdür’
 
13 yaşında bir çocuğun “örgüt üyesi” sayılmasının ve öldürülmesinin “hukuka uygun” görülmesinin kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada, "Hukuk düzeninde yaşam hakkının istisnası bulunmamaktadır ve devletler şartlar ne olursa olsun yaşam hakkını korumakla yükümlüdür. Buna rağmen faili koruyan cezasızlık politikası pratikte yaygın bir hale getirilmiş ve yaşam hakkı ihlallerinin önü açılmıştır. Çocukları öldüren faillerin cezasızlık zırhıyla korunmasına müsaade etmiyoruz. Fatma'nın failleri derhal bulunmalı ve cezalandırılmalıdır. Terörle mücadele yasası çocuk cinayetinde kullanılamaz, yetişkinlerin derneklerine üye olma hakkı olmayan çocuklar terör örgütüne üyelikle suçlanamaz” denildi.