Fatma Elarslan'ın annesi: Davanın peşini bırakmayacağım

  • 09:51 7 Temmuz 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak Cumhuriyet Savcılığı, katledilen Fatma Elarslan’ın "örgüt üyesi" olduğunu iddia ederek, dosyayı "kovuşturmaya yer olmadığı"  yönünde karar vererek kapattı. Annesi Gülistan Elarslan,  "Adalet yerini bulana kadar kızımın katillerinin peşinde olacağım" diyerek karara tepki gösterdi. 
 
Şırnak’ın İdil ilçesinde 16 Şubat 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği sırada kaybolan ve 7 Mart 2016’da cenazesine ulaşılan 13 yaşındaki Fatma Elarslan'ın yaşamını yitirmesine ilişkin başlatılan soruşturmada, Şırnak Cumhuriyet Savcılığı tarafından “Kovuşturmaya yer olmadığı” yönünde karar verildi. Savcılık, Fatma’nın cenazesinin şehir merkezindeki açık bir alanda taş yığınlarının arasında 9 kişiyle birlikte bulunduğunu belirtti. Yapılan otopsi işleminde Fatma’nın yaşamını yitirmesinin nedeninin ateşli silah ve mühimmat patlamasından dolayı aldığı yaralardan kaynaklandığı kaydedilerek dosya kapatıldı. 
 
‘Kızımı aradık, bulamadık’
 
Fatma'nın katledilmesine ilişkin dosyanın kapatılmasına tepki gösteren annesi Gülistan Elarslan, çocğunun faillerinin bulunmasını istedi. Gülistan, "Benim kızım daha çocuktu ve okula gidiyordu. Okula giden bir çocuk nasıl eline silah alsın, nasıl insan öldürsün?. Biz devletin neden çocuklarımızı 'terörist' ilan ettiğini biliyoruz. Yasak ilan edilince çocuklarımla mahalleden çıkmak istedik ama çıkamadık. sonra çocuklarım otogara gitti. İstanbul'a gitmek için otobüse bindiler. Kızım orada kayboluyor. Saatlerde günlerce kımız aradık, hiçbir yerde bulamadık, ulaşamadık. 20 gün sonra bizi aradılar, 'kızınızın cenazesi Mardin Hastanesi morgunda, gelin alın' dediler" diye anlattı.
 
'Bu davanın peşini bırakmayacağız'
 
Fatma'nın cenazesini Mardin Devlet Hastanesi morgundan alarak, Cizre'ye getirip defnettiklerini söyleyen Gülistan,  13 yaşındaki bir çocuğun eline silah alamayacağını yineledi. Gülistan, "Bunu kabul etmiyoruz. Biz terörist değiliz, onlar terörist. Onlar çocukları katlediyor. Sadece benim kızım değil, yüzlerce Kürt çocuğu 'terörist' diyerek katletttiler. Biz asla bu davanın peşini bırakmayacağız. Bu kararın karşısında direneceğiz. İtiraz edeceğiz. Adalet yerini bulana kadar kızımın katillerinin peşinde olacağım" diyerek tepkisini dile getirdi. 
 
Fatma'nın ailesinin avukatı Veysel Vesek ise davaya ilişkin alınan karara itiraz ettiklerini ifade etti. Veysel, söz konusu kararın hukuka aykırı olduğunu ve faillerin yargılanması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.