Rosa Kadın Derneği: Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz

  • 11:22 7 Temmuz 2020
  • Güncel
 
DİYARBAKIR - Rosa Kadın Derneği, Adalet Kaya ve Remziye Sızıcı’nın duruşmalarının görülmeden ertelenmesine ilişkin yazılı açıklama yaparak, “Erkek yargı ‘kanun benim, istediğimi yaparım’ diyor, biz de ‘vazgeçmeyeceğiz’ diyoruz. Karşınızda koskoca bir kadın dayanışması var. Erkek adalet değil gerçek adalet diyoruz” denildi.
 
Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği’ne yönelik 22 Mayıs'ta gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alındıktan sonra biri ev hapsi olmak üzere 13 kadın tutuklanmıştı. Gönül Aslan ve Özlem Gündüz daha sonra ara mahkeme ile tahliye edilirken, tutuklanan kadınlardan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve dernek üyesi Remziye Sızıcı’nın tutuklandığı dosyanın ilk duruşmasının 9 Temmuz’da görülecekti. Fakat duruşmanın görülmesine iki gün kala, Adalet ve Remziye hakkında daha önce açılan dosyaların birleştirilmesi talep edilmişti. Daha önce bu talebi reddeden mahkeme, dün bu dosyaların birleştirilmesine karar vererek duruşmayı Eylül ayına erteledi.
 
Duruşma tarihinin verilmesi beklenecek
 
Alelacele görülen duruşmaya tepki gösteren Rosa Kadın Derneği, yazılı açıklama yaptı. Ertelemeye ilişkin bilgilendirme yapılan açıklamada, “Dernek başkanımız Adalet Kaya ve dernek üyemiz Remziye Sızıcı'nın yargılandığı Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi arkadaşlarımızın Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesinde olan daha önceki bir dosyası ile birleştirme talebinde bulundu. Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi birleştirme talebine sevk maddelerinin farklı olduğu, iddianame ile temadinin kesildiği ve aradan uzun zaman geçtiği gerekçesiyle reddetmişti. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tam da duruşmaya üç gün kala dosyayı resen birleştirme kararı aldı ve dosya olumsuz uyuşmazlık nedeniyle Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesine gönderildi. Sanık ve müdafilerin yokluğunda açılan celsede dosya üzerinden yapılan tutukluluk incelemesinde tutukluluğun devamına karar verildi. Arkadaşlarımızın dosyalarının akıbeti istinaf incelemesi sonrası belli olacak. Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi birleştirme kararını haklı bulursa Adalet Kaya'nın duruşması 28 Eylül 2020’de Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Aksi durumda tekrar mahkemesine dönüp yeni bir esas alacak dosya için duruşma tarihi verilmesini bekleyeceğiz” diye kaydetti.
 
‘Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz’
 
Açıklamanın devamında, arkadaşlarının tutukluluğunun uzatılmaya çalışıldığına işaret edilerek, “8 Mart'ın tertiplenmesinden, başkanı olduğu derneğin mesaj sisteminden mesaj almaktan yargılanan Adalet Kaya'nın tutukluluğunu uzatmak, Türkiye'deki kadın dayanışmasının gündemleşmesini görmeye tahammülleri olmadığı içindir. Erkek yargı ‘kanun benimdir, istediğimi yaparım’ diyor, biz de ‘vazgeçmeyeceğiz’ diyoruz. ‘Karşınızda koskoca bir kadın dayanışması var’ diyoruz. Erkek adalet değil gerçek adalet diyoruz” denildi.