İşkenceyle gözaltına alınan Rojbin Çetin tutuklandı

  • 15:57 7 Temmuz 2020
  • Güncel
MARDİN - İşkenceye maruz bırakılarak gözaltına alınan ve 11 gündür emniyette tutulan TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin'in Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmasına karar verildi. 
 
Mardin’de yürütülen bir soruşturma kapsamında 26 Haziran günü Diyarbakır’daki evine düzenlenen baskında üç buçuk saat işkenceye maruz bırakıldıktan sonra alınan ve 11 gündür Mardin Emniyeti’nde gözaltında tutulan Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in dün emniyette ifadesi alınmak istendi. İfade vermeyerek susma hakkını kullanan Rojbin, savcılık ifadesi için bugün adliyeye getirildi. Savcılıkta da ifade vermeyen Rojbin, tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nde sevk  edildi. 
 
‘Hepsi iftiradır’
 
Rojbin, hakimlikte yaptığı savunmada şu ifadeleri kullandı:  “Mardin’de hakkımda yürütülen bu soruşturmadan haberim yoktu. Benim ikamet adresime gidilmemiştir. Ben yıllardır HDP’de siyaset yapan biriyim. Kadın haklarında çalışmalarım vardır. 1 Nisan 2014’te Van Edremit Belediye başkanı seçildim. 2019 yılına kadar görevimi sürdürdüm. Çalışkanlığımdan dolayı yerel yönetim kadrosuna seçildim. Tüm partilerde yerel yönetimler vardır. Daha önce avukatımız tarafından yerel yönetimlerin işleyişine dair çizelge sunulmuştur. Ben daha önce birçok kez görüş alış verişi yapmak adına Mardin’e gelmişimdir. Resmi, açık ve alenidir. Resmi bir kurumun resmi bir üyesiyim. Hakkımdaki tanık beyanlarının hiçbirini kabul etmiyorum. Hepsi iftiradır. Buna isnat edilen suçları da kabul etmiyorum. Yürüttüğüm faaliyetler resmi açık ve alenidir.” 
 
‘Bu beyanları kabul etmiyorum’
 
Hakkındaki gizli tanık beyanlarını da reddeden Rojbin, "Hepsi karalama ve yalandır. Benim öz geçmişim ortadadır. Bu beyanları kabul etmiyorum. Rojbin benim göbek ismimdir. Beni herkes böyle tanır. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmayı talep ediyorum” dedi. 
 
Hakimlik, Rojbin'in tutuklanmasına karar verdi.  
 
“Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Rojbin Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. 
 
Rojbin'in, daha önce tutuklanan Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz'ın dosyalarında bulunan dört gizli tanığın ifadesiyle tutuklandığı kaydedildi. 
 
Tutuklama kararı sonrası HDP'li ve TJA'lı kadınların açıklama yapmak istemesi polisler tarafından engellendi.