İsveç Parlamentosu önünde Abdullah Öcalan için eylem

  • 20:08 8 Temmuz 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - İsveç Parlamentosu önündeki meydanda PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için eylem gerçekleştirildi.
 
İsveç’te Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Sara Kadın Birliği'nin çağrısı üzerine İsveç Parlamentosu önündeki Mynttorget Meydanı'nda bir araya gelen Kürtler ve dostları, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için bir eylem gerçekleştirdi. Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının taşındığı eylem süresince sık sık “Öcalan'a özgürlük, Kürt Halkına statü”, “Öcalan halktır, halk biziz”, “Öcalan'la dayanışma” gibi sloganlar atıldı.
 
Eylem dolayısıyla medyaya gönderilen İsveççe basın açıklamasında, 1999 yılından bu yana İmralı Adası'nda ağır tecrit altında tutulan Abdullah Öcalan'ın Türkiye'de kalıcı bir barışın sağlanması için tayin edici öneme sahip olduğuna dikkat çekildi.
 
Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmalarının talep edildiği açıklamada, “Öcalan'ın özgürlüğü Türkiye'de demokratikleşmenin ve Kürdistan'da barışın önünü açacaktır” denildi.
 
Öte yandan 9 ve 10 Temmuz günlerinde parlamento binası önünde Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için saat 14.00-16.30 saatleri arası çadır eylemi gerçekleştireceği bilgisi de verildi.