‘Onlar yıktıkça biz yeniden onaracağız’

  • 09:04 12 Temmuz 2020
  • Güncel
VAN - “Kod isim” gerekçesiyle çocuklarının mezarların tahrip edilmesine tepki gösteren aileler, “Asıl amaçları çocuklarımızı ve mücadelelerini unutturmak. Onlar yıktıkça biz yeniden onaracağız” dedi. 
 
Son yıllarda PKK’lilerin cenazelerine yönelik işkence, cenaze törenlerine saldırı, ailelerine baskı artarken, mezarlıklara yönelik saldırılar da sürüyor. Muhammet Necip Çağan ve Ozan Bozan’ın Van’ın Erciş ilçesine bağlı Zilan Deresi (Gêlîyê Zîlan) bölgesinde bulunan Şehirpazar (Şarbazar) köyü yakınlarında bulunan mezarları da tahrip edildi. 
 
Muhammet’in annesi Bilnaz Çağan, “Oğlum 2013 yılında PKK’ye katıldı. Kürtlere yönelik baskıları gördü ve buna karşı mücadele etti. İki yıl sonra Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yaşanan çatışmada yaşamını yitirdi. Acımız çok taze zaten bir de mezarlarımıza saldırarak ikinci kez acı yaşatıyorlar” dedi. 
 
‘Onlar tahrip ettikçe biz onaracağız’
 
Nisan ayında karakoldan mezarlığa çağrıldıklarını aktaran Bilnaz, “Muhtar bizi arayarak karakoldan çağrıldığımızı söyledi. Eşim mezarlığa gidince askerler de orada mezar taşlarını kırmak için bekliyormuş. Üzerlerinde kod isim olduğu için savcılığın talimat verdiği söylenmiş. Biz bunların sadece hafızamızı silmek, değerlerimizi yok etmek için yapıldığını biliyoruz. Tek amaçları çocuklarımızı ve onların mücadelesini unutturmak. Her mezar ziyaretine gittiğimde yeniden şehit düştüğünü hissediyorum. Onlar mezarlıkları tahrip ettikçe biz yeniden onaracağız. Durumu zaten mahkemeye taşıdık, İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurduk” dedi. 
 
‘Mezarlıklara sahip çıkmalıyız’ 
 
Ozan’ın annesi Resime Bozan da şunları söyledi: “Ozan 2013 yılında PKK’ye katıldı. 5 yıl sonra Hesekê’de DAİŞ saldırısında yaşamını yitirdi. Devlet baskı yaptıkça gençler daha çok direniyor. Mezar taşında kod isim yazıldığı için tahrip ettiler. Ama bizler mezarlıklarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Onlar ne kadar yıkarsa yıksın biz yeniden yapacağız” diye konuştu.