‘Helincê katliamının açığa çıkarılması için verilen sözler tutulmadı’

  • 09:01 14 Temmuz 2020
  • Güncel
Dîcle Demhat
 
KOBANÊ - Helincê katliamının sorumlularının açığa çıkarılması için Rus yetkililer ile görüştüklerini fakat verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyleyen Şehit Aileleri Meclisi Yönetim üyesi Eyşe Efendî, “Bütün güçler çıkarları için topraklarımızda yer alıyor. Özsavunmamızı kendimiz alacağız” dedi.  
 
Türkiye’nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile 23 Haziran’da Kobanê’nin Helincê köyüne düzenlediği saldırı sonucunda Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyon üyesi Zehra Berkel, Şeran Bölge Yönetimi Hebûn Mele Xelîl ve Emine Muhemed Weysi katledilmişti. Kobanê Şehit Aileleri Meclisi, konuya ilişkin 26 Haziran günü Rus askeri üssüne kitlesel yürüyüş gerçekleştirmiş ve yetkililer ile bir görüşme yapmıştı. Rus yetkililer katliama ilişkin soruşturma başlatıldığını öne sürse de aradan geçen 20 günde henüz konuya ilişkin bir açıklama yapılmış değil. Rus yetkililer ile yapılan görüşmede yer alan Şehit Aileleri Meclisi Yönetim üyesi Eyşe Efendî, katliama karşı tutumu değerlendirdi.  
 
‘Helincê katliamı ilk ve son değildir’
 
Helincê’de katledilen kadınlar şahsında bütün kadınlara özeleştiri veren Eyşe, Özerk Yönetim’e yönelik saldırıların her geçen gün arttığına dikkat çekti. Saldırılara karşı tedbirler ve güvenliğin alınması gerektiğini söyleyen Eyşe, “Helincê katliamı ilk ve son bir katliam değildi ve olmayacakta. Paris katliamıyla başlayıp, Şırnak’ın Silopi ilçesinde devam edip Rojava’daki öncü kadınlar hedef alınmıştır. En son Helincê katliamıyla her gün Türk devleti ve çeteleri şahsında hoyratça ve barbarca saldırılar kadın şahsında artmaktadır. Tarih boyunca binlerce kadın kendi özgürlüğünü elde etmek için mücadele etmiştir ve bu mücadelelerinden dolayı katledilmişlerdir. Bizler de bu öncü kadınların takipçisi olarak, 5 bin yıldır bize dayatılan erkek zihniyetli devlet sistemine karşı 21’inci yüzyılda yeni bir sisteme öncülük yaparak ilk adımlarımızı attık. Sadece askeri boyutla sınırlı kalmayıp, siyasi ve toplumsal alanda da bir kadın örgütlenme ağını oluşturduk. Bu örgütlenmeye karşı devlet sistemi her gün barbarca öncü kadınlar üzerinde katliamlarını sürdürdü” dedi. 
 
‘Saldırılar göz göre göre oluyor’
 
Hedef alınan kadınların demokratik ulus paradigması çerçevesinde çalışma yürüttüklerini ve toplum içerisinde özgür eş yaşamı inşa etme çabasında olduklarını belirten Eyşe, 3 kadının bu yüzden hedef alındıklarını ifade etti. Eyşe, “Sözde Rojava’da bulunan Rus güçleri, Amerikan ve koalisyon gücü bizi savunmak ve Rojava halkına karşı yapılacak bütün saldırılar karşısında durmak için burada yer aldıklarını beyan etmişlerdi. Fakat Helincê katliamına karşı bütün güçler sesiz kaldılar. Amerikan ürkek ve üşengeç bir tavırla bir açıklama yaptı. Amerika’nın yaptığı açıklama bizi savunma veya bu olayın hesabını sorma amacıyla yapılmadı. Her şey apaçık ortada. Kimse bizim güvenliğimiz için burada yer almıyor. Herkes kendi çıkarı peşindedir. Herkes bu topraklardan pay almanın peşinde. Toprağında yaşayan halk hedef alınıyor ve uluslararası toplum da buna sessiz kalıyor. Sözde bizi koruduklarını savunan güçlere de soruyoruz bu nasıl bir savunmadır?” diyerek bölgede askeri gücü olan devletlere seslendi.  
 
‘Ruslar Türkiye ile karşı karşıya gelemeyeceklerini aktardı’
 
Helincê katliamının hesabını sormak için 26 Haziran’da Kobanê halkıyla beraber Rus üssüne gittiklerini hatırlatan Eyşe, görüşmeye dair şu detayları paylaştı: “Rus üssünde askeri yetkililere Helincê katliamına ait fotoğraf ve görüntüler, yine Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî’deki kadın ve halk üzerinde yapılan işkence ve katliamları içeren bir belge sunduk. İçerde bu konular üzerinde tartışmalarımız oldu. Rus sorumlusu ‘Biz burda olmasak daha fazla saldırılara maruz kalırsınız’ dedi. ‘Bizim güvenliğimiz için burada yer alıyorsunuz. Bu katliamı kınayabilir ve sorumlularından hesap isteyebilirdiniz. NATO gücüne bağlı bir devlet başka bir devletin topraklarına izinsiz hava üssünü kullanarak saldırıyor’ cevabını verdik. Rus sorumlusu ‘Biz Türkiye devletiyle karşı karşıya gelmeyiz’ karşılığını verdi. Bizler de Helincê katliamının hesabının verilmesi gerektiğini dile getirdik.”
 
‘Rus yetkililer sözlerini tutmadı’
 
Rus yetkililerin katliamın üzerinde duracakları yönünde beyanda bulunduklarını fakat sözlerini tutmadıklarını dile getiren Eyşe, görüşmenin üzerinden haftalar geçtiğine işaret etti. Eyşe son olarak, “Kobanê Kantonu üzerindeki tehditler ve özel savaş saldırıları devam etmekte. Hala topraklarımız ve can güvenliğimiz saldırılarla karşı karşıya. Hiçbir güç Kürt halkının güvenliği için Kürdistan topraklarında yer almıyor. Herkes kendi çıkarı peşinde. Bu yüzden Kürdistan toprakları üzerindeki saldırılara bütün uluslararası devletler göz yummakta. Kürt halkını koruyacak ve güvenliğimizi sağlayacak tek güç YPJ, QSD ve YPG gücüdür. Biz de kendi çocuklarımıza, halkımıza sahip çıkmak için kendi evimizde öz savunmamızı güçlendireceğiz” dedi.