Mor Hat’tan Mor Cafe’ye Kars’ta kadın rengi

  • 09:02 14 Temmuz 2020
  • Güncel
KARS - İktidarın sık sık hedef gösterdiği HDP’li Kars Belediyesi, kısıtlı imkanlara ve baskılara rağmen kadınlar için önemli çalışmalara imza attı. İstihdam ve üretim desteğinden, danışmanlık hizmetine kadar, kadınlara dönük projelerini anlatan Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, “Kentte kadının rengi olmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Kars Belediyesi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde MHP’den Halkların Demokrasi Partisi (HDP) yönetimine geçmişti. HDP’li Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen’in eşbaşkanlığını yaptığı belediye, iktidarın hedef göstermesi ile birçok kez saldırıya uğradı, saldırı failleri ise her defasında serbest bırakıldı. Eşbaşkanlar, yaklaşık 350-400 milyon lira borç ile devraldıkları belediyede kısıtlı ekonomik ve baskı koşullarında birçok projeyi de hayata geçirdi. Bu projeler arasında Kadın Dayanışma Merkezi, Mor Cafe, Kadın Emek Pazarı, Tandır Evi, Mor Hat, Toplumsal Dayanışma Mağazası gibi birçok çalışma bulunuyor.
 
Şevin Alaca, “Kentte kadının rengi olmaya devam edeceğiz” diyerek imza attıkları bu çalışmalara ilişkin detaylı bilgi verdi.
 
‘Mor Cafe ile istihdam sağlandı’ 
 
“İlk olarak neleri gerçekleştirebiliriz” sorusu üzerinden yola çıktıklarını belirten Şevin, kadınların yoğun şekilde istihdam alanları talep ettiğini aktardı. Bu nedenle öncelikle Mor Cafe’yi hizmete açarak birçok kadına istihdam alanı sağladıklarını belirten Şevin, “Mor Cafe’de sadece kadın personeller çalışıyor ve yaptıkları ürünleri satma imkanı sağlanıyor. Her gün tandır ekmeği pişiriliyor ve günlük olarak siparişler tükeniyor. Yoğun ilgi var. Diğer istihdam alanı ise 8 Mart’ta açılışını gerçekleştirdiğimiz Kadın Emek Pazarı. Ancak pandemi sürecinden kaynaklı kapatmak zorunda kaldık. Pazarımızı daha da genişleterek en kısa zamanda tekrar faaliyete açacağız” dedi.
 
‘Mor Hat’tı devreye koyduk’
 
Kadın Dayanışma Merkezi’nin önemine vurgu yapan Şevin, pandemi sürecinde her yerde olduğu gibi Kars’ta da şiddet vakalarının yaşandığına işaret etti. Şevin, “Kadın merkezimizin açılışını daha erken tarihte gerçekleştirdik. Burada sosyal hizmet uzmanı kadın arkadaşımız görev yapmakta. Günlük olarak kadınlarla görüşmeler yapıyor ve buna dair raporlarını bizlere sunuyor” diye belirtti.
 
Dayanışma merkezine gelen kadınların hem ekonomik hem de evde yaşadığı sorunlarla ilgili destek talep ettiğini belirten Şevin, “Bu sorunların çözümünde, ortak paydada yer alan kurumlara yönlendirerek oldukça aktif bir rol oynamaya başladık. Bu konuda barolarla bir görüşme gerçekleştirdik ve boşanma talebi veya herhangi bir şiddet mağduru kadın arkadaşımızın bize gelmesi durumunda baroya yönlendiriyoruz. Kadın dayanışma merkezimize gelen kadınlar şaşkınlık yaşıyor. Nedeni ise daha önce Kars’ta böyle bir çalışmanın olmaması. Ayrıca kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla Mor Hat’tı devreye koyduk” ifadelerini kullandı.
 
‘Dayanışma Mağazası ile dayanışma büyüdü’ 
 
Yardım talebinin fazla olması nedeniyle Toplumsal Dayanışma Mağazası açtıklarını söyleyen Şevin, “Mağaza hem Kars hem de diğer şehirlerden çok büyük ilgi gördü. Çocuklar için kıyafet, ayakkabı desteği çok fazla geldi. Çocuklarımızı mutlu edecek her türlü desteği alarak, başvurular üzerinden hediyeler gönderiyoruz. Bu projeler şehirde çok ilgiyle karşılandı ve önemsendi. Çünkü daha öncesinde kadına dair çok fazla bir çalışma olmamıştı. Kars'ta Kadın Müdürlüğü bizim dönemimizde kuruldu. Dolayısıyla direkt kadınların sorunları ile ilgilenen, kadınları muhatap alan, çözümde aktif rol oynayan bir müdürlüğün olması bizim açımızdan da hem işlemlerin hızlanması hem de gelen taleplerin en doğru şekilde karşılanması adına çok önemli bir gelişme oldu” diye konuştu.
 
‘Tohum ve Kars’a özgü olan kaz civcivi dağıtıldı’
 
Şevin, Kars’ın hayvancılık ve tarım anlamında bereketli bir kent olduğunu dile getirirken, yanlış politikalar sonucu kentin bu yönünün arka planda kaldığını kaydetti. Şevin, gelecek sürece dair planlarını şöyle anlattı: “Bazı tarımsal destekler sunmayı planladık. Öncelikle belediyenin arazilerinde ekim çalışmaları gerçekleştirdik. Ardından vatandaşımızın kendi tarla ve bahçesine ekim yapacak teşviklerde bulunduk. Kaz üreticiliğine teşvik etmek amacıyla civciv dağıttık, tarlalar için tohum desteği verdik. Bunun yanı sıra meyve sebze ağaçları dağıttık. Üretimin önünü açacak bir takım çalışmalar gerçekleştirdik.”