‘Kampanya pandemi sürecinde kadınlara nefes aldırdı’

  • 09:08 14 Temmuz 2020
  • Güncel
Melike Aydın
 
İZMİR - “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasının Ege Bölgesi final mitingini değerlendiren kadınlar, “kampanyanın, pandemi sürecinde eve kapatılmak istenen kadınlara nefes aldırdığını” ifade ederken, kadın mücadelesinin ise devam edeceğinin mesajını verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasının Ege Bölgesi final buluşması 12 Temmuz günü Aydın’da gerçekleştirildi. Ancak HDP’li kadınlar, çalışmalarının bu bir aylık kampanya ile sınırlı kalmayacağını belirtiyor. Kampanyanın yürütücüsü ve katılımcısı kadınlar, kampanyayı değerlendirdi.
 
‘Kadının yaralarına dokunuldu’
 
Pandemi nedeniyle “Evde kal” çağrılarının yapıldığı süreçte devletin kadından yana önlemler almadığını, hatta kazanılmış haklara saldırdığını dile getiren HDP’li Neslişah Çetinkaya, bir taraftan kayyım atamaları devam ederken diğer taraftan kadına yönelik şiddetin de arttığını ifade etti. “Faşizmin pandemiden daha çok öldürdüğünü” belirten Neslişah, “HDP sokaklarda olmayı ilke edinmiş bir kadın partisi. Bir ay süren etkinlikler bu tehlikeli dönemde ara vermeden devam etti. Mutlaka yaralara dokunduğunu biliyoruz. Zaman durma zamanı değil faşizme karşı durma zamanı. Bıçağın kemiğe dayandığı noktada evinde oturup izlemedi. Gidişata dur demek için canları pahasına sokaklara döküldü” diye konuştu.
 
‘Kampanya nefes aldırdı’
 
Kampanyanın pandemi bahanesiyle evlere kapatılmak istenen kadınlara güç kattığını ifade eden HDP Bayraklı İlçe Eşbaşkanı Ayşe Sılık da infaz yasası ile tahliye edilen erkeklerin kadınlara, çocuklara şiddet uyguladığına dikkat çekti. Ayşe siyasetçilerin, hamile kadınların, çocukların cezaevinde bırakıldığını dile getirerek, “Sadece yandaşlar çeteler dolandırıcılar kadına şiddet uygulayanlar çıkarıldı. Çıkarılanlardan eşini, çocuğunu öldürenler oldu. Bu kampanya kadınların önünü açtı ve nefes almalarına cesaret bulmalarına neden oldu. Bundan sonra kadın mücadelesi devam edecek ve durmayacak” ifadelerinde bulundu.
 
‘Halkın ve kadınların politikleştiğini gördük’
 
Kampanya sürecinde eşbaşkanlık sistemine yapılan saldırıların teşhir edildiğini, kadına yönelik şiddetin bir politika olduğunu kadınlara anlattıklarını söyleyen HDP Konak İlçe Eşbaşkanı Hayat İzgi, halkın çalışmalara olumlu tepkiler verdiklerini hatta gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti. Mahallelerde çalışmalar sürerken merkezde yapılan çalışmaların polis engeli ile karşılaştığını belirten Hayat, “Bu yasakların amacı sesimizi kısmak. Aslında ‘bu suçları işleyin’ de demektir. ‘Kimse kadınları duymasın, halk bilinçlenmesin, biz ne desek dediğimizi yapsın’ çabası. Çalışmalarda bir Roman kadın ‘Eline Kuran’ı aldı biz de vicdanlı olur sandık ama bizi bitirdi. Gelecek seçimde yönümüzü değiştireceğiz’ dedi. Halk ve kadınlar politikleşti” şeklinde konuştu.
 
‘Hakların korunmasına yönelik doğru bir adım’
 
HDP Kadın Meclisi’nin yürüttüğü kampanyanın kadınlara güç kattığını dile getiren HDP’li Sema Miran ise genç kadınlar olarak kampanyayı sahiplenmeye devam edeceklerini vurguladı. Yok sayılmalara rağmen kadınların direndiğinin altını çizen Sema, “Kadın ve çocuklar istismara maruz kalıyor ve suçlular devlet tarafından korunmaya çalışıyor. Biz de bunu kabul etmeyeceğimizi söylüyoruz. Kadın siyasetçilere dönük baskılar var. Eşbaşkanlık kadınların söz hakkını koruyor ve eşbaşkanlığın korunması gerekiyor. HDP’li kadınlar olarak kendi mücadelemizi yürüteceğiz. Kampanya gasp edilen haklarımızı korumaya yönelik doğru bir adımdı. Kadınlar birbirine dokunarak cesaret alıyor. Yalnız değiliz” dedi.
 
‘HDP’ye dönük algının kırılması için çaba gösterildi’
 
Aydın’da sadece HDP’li kadınlara değil ortak yaşam alanı içinde temas ettikleri kadınlara ulaştıklarını dile getiren HDP Aydın İl Eşbaşkanı Ayşenur Vaizoğlu da kadına yönelik hak ihlallerinde kadınların ortak zeminlerde buluşabildiklerini gördüklerini belirtti. Ayşenur, “Sendikalarda ve kadın platformuyla konulan eylemlerde sadece CHP’li kadınlar uzak durdu. Kadına ilişkin söz söylemediler. Var olan sözlerini de kapalı duvarlar arasına sınırlamak istediler. 8 Mart’tan bu yana bunu görüyoruz. HDP’li kadınların alanda var oluşu Kürtçe sloganlar atması nedeniyle bilinçli bir şekilde bağ kurmak istemediler. Halkın bu ortaklaşmamaya dönük CHP’ye ciddi eleştirileri var. Kadınların siyasi kimliklerini geride bırakarak sadece kadın kimliği ile buluşması açısından bir engel olarak görüyor. Ancak olumlu beklentilerimiz var” diye belirtti. Ayşenur, kadına yönelik çalışmaların devam edeceğini ifade etti.
 
‘Final buluşması Aydınlı kadınları etkiledi’
 
Final mitinginin Aydın’da olmasının Aydın’da yaşayan kadınları olumlu etkilediğini dile getiren Ayşenur sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar uzun süre bir araya gelip sözünü söyleyememişti. Farklı illerden gelenler pandemi bahanesiyle geri çevrildi ama sonuç olarak basın açıklamasını yaptık ve kadınlarla bir araya gelebildik, güçlü şekilde. LGBT+’lardan, sendikalardan, derneklerden kadınlar da katıldı. Coşkulu geçti. İl binamızda polis ciddi bir abluka oluşturdu. O andan itibaren orada basın açıklaması yaptık. Asıl açıklamayı Efeler ilçesinde yaptık.”
 
Sorunları ortaya koyup kadın aklıyla hareket etmenin tüm toplumun önünü açacağının altını çizen Ayşenur, ortak sorunu söylemek için, çözmek için kadın kimliğinin yeteceğini belirtti.