TJK-E’den gözaltılara tepki

  • 15:59 14 Temmuz 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - TJK-E, siyasi operasyonla sabah saatlerinde Diyarbakır ve Antep’te yapılan ev baskınları sonucu gözaltına alınan kadınların derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.
 
Sabah saatlerinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğü belirtilen soruşturma kapsamında çok sayıda eve baskın düzenlendi. Yapılan baskınlarda aralarında gazeteci, Tevgera Jinên Azad Sözcüsü ve aktivistlerinin de bulunduğu 20 kadının gözaltına alınmasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), "Bu hukuksuz uygulamayı kınıyor ve kadınlar olarak bu saldırıları asla kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz” dedi.
 
Açıklamada, Diyarbakır  ve Antep'te çok sayıda kadının, AKP-MHP iktidarının politikalarıyla gözaltına alındığı belirtilerek,"Bu hukuksuz uygulamayı kınıyor ve kadınlar olarak bu saldırıları asla kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz. Gözaltına alınan kadın aktivistler derhal serbest bırakılmalıdır" diye kaydedildi.
 
‘İrademizi sahiplenelim’
 
TJK-E, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:"Biz kadınlar, kadın mücadelesinin kazanımlarına yönelik bu faşist rejimin baskı, işkence ve yok etme siyasetini asla kabul etmeyeceğiz, buna karşı mücadeleyi daha fazla güçlendireceğiz.Kadınlar her gün, her koşulda mücadeleden vazgeçmedi, herkesin sesi oldu. Bu faşist uygulama ve saldırılar mücadeleyi durduramayacağı açıktır. Bu temelde başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı irademize, sesimize sahip çıkmaya çağırıyoruz."