Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için bugün de alanlara çıktı

  • 20:13 6 Ağustos 2020
  • Güncel
MUĞLA - Kadınlar Muğla’da İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasına karşı bir araya geldi. Kadınlar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini bir kez daha dile getirdi.
 
Muğla Kadın Platformunun öncülüğünde İstanbul Sözleşmesinin hedef gösterilmesine ilişkin Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması düzenlendi. “İstanbul Sözleşmesini ve 6284 yasasını uygulayın, haklarımızın elimizden alınmasına sessiz kalmayacağız” yazılı pankartın açıldığı açıklamada kadınlar “geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” “öldüren sevgi istemiyoruz” “devlet elini bedenimden çek” sloganları attı. Basın açıklamasını platform adına Berfin Karabağ okudu.
 
‘Sorumlular kadınların yaşamasına dönük politikalar üretmiyor’
 
Her gün kadınların katledildiğini, sadece Muğla’da iki ayda 3 kadının katledildiğini dile getiren Berfin, İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı kadınların hayatta  olabileceğini belirtti. Emniyetten sorumlu görevlilerin, yerel yönetimden sorumlu valiliğin, kaymakamların, il ilçe belediye başkanlarının, istismar şiddetin uygulandığı üniversitenin yönetiminden sorumlu rektörün kadınların yaşamasına dönük bir politika izlemediklerini ifade eden Berfin “Muğla’nın bu durumundan hicap etmelerini, karnelerini önlerine koyup etkin bir politika izlemeleri adına çağrıda bulunuyoruz. Şiddet önlenebilir kadın kıyımları önlenebilir. Kadına yönelik şiddet her gün arttığı halde İstanbul Sözleşmesinin etkin şekilde uygulanmasını değil, kaldırılmasını gündeme getirenler bu cinayetlerin suç ortağıdır” dedi.
 
‘Sözleşmeden dönmek kadın ve çocukları ateşe atmaktır’
 
Sözleşmeyi imzaladıkları halde yerine getirmeyenlerin yaşanan şiddetin nefret suçunun faili olduğunu dile getiren Berfin, sözleşmenin herhangi bir insanın cinsiyeti üzerinden şiddete maruz bırakılmasının önlenmesi, şiddete uğrayanların korunması ve şiddet faillerinin gerektiği şekilde cezalandırılması devlete yükümlülükler getiren uluslararası bir metin olduğunu hatırlattı. Berfin “İstanbul Sözleşmesi kadınların ve çocukların hayatlarını korumak için verilen bir sözdür ve bu “sözden dönmek”, her yıl yüzlerce kadının öldürüldüğü, şikayet edilen en az 28.360 çocuk istismarı vakasının olduğu bir ülkede kadınları ve çocukları ateşe atmaktır” diye kaydetti. 
 
Sadece sözleşmenin iptali gündeminin ortadan kalkmasını değil, sözleşmenin devleti yapmakla yükümlü kıldığı tüm koruma, önleme, tazminat, çok dilli ve anadilinde destek, eşitlik politikaları geliştirme ve uygulama sorumluluklarının da hemen yerine getirilmesini istediklerini söyleyen Berfin taleplerini şu şekilde sıraladı:
 
“* İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara derhal son verilsin, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Şiddetin Önlenmesi Yasası’nın uygulanmasındaki eksiklikler giderilsin, kadına yönelik şiddete karşı acil önlem planı yapılsın.
 
* Kadınların 7/24 ulaşabileceği, farklı dillerde hizmet, ücretsiz, sadece kadın yönelik şiddet alanında çalışan ayrı bir Alo Şiddet Hattı kurulsun.
 
* Kadına ve çocuğa yönelik şiddetle ilgili bağımsız bir veri toplama yöntemi geliştirilsin ve kamuoyuna düzenli olarak bu veriler açıklansın.
 
* Devletin tüm kademelerinde eşitliği sağlayacak, ayrımcılığa son verecek düzenlemeler yapılsın. Eşit yurttaşlığın tüm gereklerini sağlamak için acilen somut adımlar atılsın.
 
* Cinsel şiddetle mücadele koordinasyon ve kriz merkezleri kurulsun.
 
* Dijital şiddet ve ısrarlı takip yasalarda tanımlansın ve cezası belirlensin.
 
* Toplumsal cinsiyet eşitliği, eğitimin her kademesinde zorunlu ders olarak müfredata eklensin.
 
* İstanbul Sözleşmesi’nin de hükme bağladığı üzere, ülkemizde mülteci ve sığınmacı olarak yaşayan bütün kadın ve çocukların şiddete karşı korunmasında eşit haklara sahip olması için açık ve net düzenlemeler yapılsın.
 
* Her mahallede kolay ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli ve 24 saat hizmet verebilecek kreşler açılsın.
 
* Kadınların rahatça 7/24 ulaşabileceği kadın danışma merkezleri ve yeterli sayıda sığınak açılsın.
 
* Nafaka tartışmalarına, boşanma süreçlerinde arabuluculuk vs uygulamalarına, boşanma süreçlerinin zorlaştırılmasına kısacası kadınların kazanılmış haklarına yönelik tüm tartışmalara bir son verilsin. Boşanma süreçlerinde kadınlara istihdam, barınma, sağlık ve eğitim olanakları sağlansın. Kadınları şiddete karşı güçlendirecek politikalar hayata geçirilsin.
 
* Kadın / Toplumsal Cinsiyet Bakanlığı kurulsun.”
 
İstanbul Sözleşmesini savunurken İzmir’de işkence ile gözaltına alınmasına  da tepki gösteren Berfin, “Hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 
 
Açıklama sloganlarla sona erdi.