Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi: Mücadele edeceğiz

  • 08:12 12 Ağustos 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, bu ayki eylemlerinde İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekerek, sözleşmeyi uygulatana kadar mücadele edeceklerini belirtti.
 
Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nin her ayın 11’inde kadın cinayetlerine karşı düzenlediği eylem, Kadıköy'de bulunan Süreyya Operası önünde gerçekleştirildi. Eylemde, "Erkekleri aklama İstanbul Sözleşmesi’ni uygula" pankartı açıldı ve "O sözleşme uygulanacak", "İstanbul Sözleşmesi bizim", "Kadına yönelik şiddete son", "Sen bağır ki şiddet sussun", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" dövizleri taşındı.
 
Basın metnini okuyan Ümmühan Özdemir, devletin kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeyi tartıştığına dikkat çekti.Ümmühan, İstanbul Sözleşmesi ile "aile parçalanıyor", "LGBTİ+'lara dair maddesi var dinimizde uygun değil" denilerek erkek egemen söylemlerle kadınların kazanımlarının yok edilmek istendiğini belirtti.
 
‘Sözümüz var’
 
Konuşmasında katledilen kadınların isimlerini sıralayan Ümmühan , "Bu sözleşmeyi erkek egemen devlet kendi rızasıyla değil, kadınların mücadelesi ile imzalamak zorunda kaldı. Bu sözleşme için Güldünya'ya, Münevver'e, Ayşe'ye, Nevin'e sözümüz var. Bu sözleşme için bu kadar bedel ödemişken; katledilen, bedel ödeyen tüm kadınların isyanı olup sözleşmeyi madde madde uygulatacağız" dedi.
 
‘Mücadele edeceğiz’
 
Devletin erkekleri koruduğuna defalarca tanıklık ettiklerini dile getiren Ümmühan , bu yüzden devlete güvenden değil; kadın dayanışmasından aldıkları güçle sokak sokak, mahalle mahalle sözleşmeden vazgeçmeyeceklerini söylemeye devam edeceklerini vurguladı. Ümmühan, şöyle devam etti: "Sokaklar, hayatlarımız, haklarımız bizim. AKP MYK'sının hadsizce sözleşmeyi konuşmasına 5 Ağustos'ta izin vermedik, 13 Ağustos'ta da vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceğiz ve size uygulanana kadar mücadele edeceğiz."
 
Basın açıklaması sırasında çevrede bulunan kadınlar eyleme alkışlarla destek verdi. Kadınlar hep bir ağızdan, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Katledilen kadınlar isyanımızdır", "Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin jop inadına isyan inadına özgürlük", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganları attı.
 
Halka yönelik konuşmalar yapan kadınlar, devletin tüm saldırılarına rağmen mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.