Hasta tutsağın annesi: Teni çarşaf gibi beyaz olmuştu

  • 09:02 12 Ağustos 2020
  • Güncel
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Ciddi sağlık sorunları yaşayan ve 24 yıldır cezaevinde olan Salih Şimşek’in annesi Türkan Şimşek, hasta tutsaklar için duyarlılık çağrısı yaptı. Türkan, “Teni çarşaf gibi beyaz olmuştu kan kesilmişti sanki vücudunda” sözleri ile oğlunun sağlık sorunlarına dikkat çekti.
 
Cezaevlerinde artan hak ihlallerine koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası yenileri eklendi. Haftalık görüşlerin kaldırıldığı cezaevlerinde sağlık sorunu yaşayan tutsakların durumu da ciddiyetini koruyor. Maraş Elbistan E Tipi Cezaevi’nde ciddi sağlık sorunları yaşayan ve 24 yıldır cezaevinde olan Salih Şimşek’in annesi Türkan Şimşek, aylardır görmediği oğlunun durumunu merak ettiğini söyleyerek,  kamuoyunu cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı duyarlı olmaya çağırdı.
 
‘Önlemler yetersiz, tutsaklar hijyen malzemesini kendileri alıyor’
 
Koronavirüs salgınından kaynaklı görüşe gidemediklerini belirten Türkan, müebbet hapis cezası alan ve 24 yıldır cezaevinde olan oğlu Salih Şimşek’in, DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in 7 Kasın 2018 tarihinde başlattığı ve sonrasında binlerce kişinin katıldığı açlık grevi eylemine katıldığı ve sonrasında ciddi sağlık sorunları yaşadığını belirtti. Türkan, oğlunun ciğerlerinde sorun olduğunu söyleyerek, “Cezaevlerinde hak ihlalleri yaşanıyor ve devlet buna göz yumuyor. Durumu çok kötü olan hasta tutsaklar var. Hasta tutsakların biran önce serbest bırakılması gerekir” diye ifade etti.
 
‘Onu ve arkadaşlarını çok merak ediyorum’
 
Salih’in, girdiği açlık grevinden kaynaklı vitamin eksikliği yaşadığını söyleyen Türkan,  haftada iki kez telefonla görüştüklerini ama yüzünü görmediği için durumunun nasıl olduğunu bilemediğini ifade ederek, “Onu çok merak ediyorum. Bana, ‘anne ben iyim beni merak etme arkadaşlarımda iyi üzülme’, diyor. Ama ben bir anneyim benim üzülmemi istemediği için bunu söylediğini çok iyi biliyorum. Cezaevinde dört duvarın arasında nasıl iyi olunur. Virüsten önce onu gördüğümde bir deri bir kemik kalmıştı. Teni çarşaf kadar beyaz olmuş kan kesilmiş sanki vücudunda. Onu ve arkadaşlarını çok merak ediyorum” dedi.
 
‘Virüsten dolayı çocuklarımızın hayatı tehlikede’
 
Maraş Elbistan cezaevinde 2 siyasi koğuşun olduğunu ve bu yüzden bir koğuşta 12 kişi kaldıklarını belirten Türkan, “Hijyen konusunda haftada 1 veya 2 kez temizlik malzemesi veriliyor ama 2-3 gün anca yetiyor. Haftada 1 koğuşun dezenfekte edildiğini söylüyorlar. Tabi bu yeterli mi değil. Yetmeyince kendileri kantinden yüksek fiyata satın almak zorunda kalıyorlar. Öncelikle gardiyanlar dışarıdan geliyor. Ve her gün defalarca koğuşlara giriyorlar. Bu da virüs taşıma riski oluşturuyor. Virüsten dolayı çocuklarımızın hayatı tehlikede. Biran önce gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz. Aileleri olarak çok kaygılıyız.”
 
‘Çocuklarımız asla boyun eğmeyecek’
 
Salih’in cezaevinde olduğu 24 yıl boyunca onlarca cezaevine sürgün olduğunu söyleyen Türkan, kendilerinin de Salih’in görüşüne rahat gidebilmek için İstanbul’dan Adana’ya taşındıklarını söyleyerek, “Artık yeter nereye kadar sürecek bu baskılar. Biz boyun eğmeyeceğiz, çocuklarımız asla boyun eğmeyecek. Ne yaparsanız yapın, baskılarınızla haklı bildiğimiz davamızdan geri adım attırmayacaksınız. Bu çocuklar sırf sizin dayattığınız onursuzluğa boyun eğmedikleri için bu muameleyi görüyor. Ama biz çocuklarımızın yanındayız ve bizler de boyun eğmeyeceğiz. Çocuklarımıza destek olmaya devam edeceğiz” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.