Kadınlar alanlarda İstanbul Sözleşmesi’ni anlattı

  • 08:23 13 Ağustos 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Birçok kentte İstanbul Sözleşmesi için alanlara çıkan kadınlar,sözleşmenin içeriğine dair bilgilendirme yaptı.
 
İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istemesine karşı kadınların eylem ve etkinlikleri sürüyor.  Birçok kentte yapılan eylemlerde, “Nefesimizi kesmek isteyen tüm saldırılara karşı yan yana gelerek kadın düşmanlarından hesap soracağız” denildi.
 
İstanbul 
 
İstanbul’da bulanan kadın örgütleri, sözleşmeyi anlatan bilgi broşürleri dağıttı. Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda kadın, broşürleri çevreden geçen yurttaşlara dağıttı. Kadınlar, broşürler dağıtımını yaptığı sırada İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin kısa kısa konuşmalar da yaptı.
Sözleşmenin kadınların güvencesi olduğu ifade edilen konuşmalarda, sözleşmenin uygulanması gerektiğine vurgu yapıldı. 
 
Mersin
 
Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlar da, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istenmesine karşı Özgecan Aslan Barış Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada basın metnini platform adına Derya Narlı yaptı. "İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. Hayatlarımızı ve haklarımızı savunuyoruz" diyen Derya,İstanbul Sözleşmesi için sokaklarda olup mücadele edeceklerini dile getirdi. Derya, "Nefesimizi kesmek isteyen tüm saldırılara karşı yan yana gelerek kadın düşmanlarından hesap soracağız. Bir kez daha söylüyoruz. İstanbul Sözleşmesinden çıkma tartışmalarına derhal  son verilsin. İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansın" dedi.
 
Antalya
 
Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar ise Attalos Meydanı'nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamada 16 farklı kadının hikâyesini 16 farklı kadın okudu. Açıklamada kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin etkin uygulanmasını istedi.