‘İstanbul Sözleşmesi’nin önemi bir kez daha görüldü’

  • 14:26 13 Ağustos 2020
  • Güncel
HATAY - İnfaz yasasından faydalanarak tahliye olan Cengiz Karataş’ın geçtiğimiz günlerde çocuğunu katletmesine ilişkin yazılı açıklama yapan İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü avukat Mehtap Sert, “Bu durum İstanbul Sözleşmesi’nin önemini bir kez daha hatırlatmak açısından can yakıcı oldu” dedi.
 
İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü avukat Mehtap Sert, İstanbul Sözleşmesi tartışmaları ve kentte geçtiğimiz günlerde Cengiz Karataş’ın, çocuğu Dilan Karataş’ı katletmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiği belirtilen açıklamada, artışın şiddetin kaynağına dönük çözümlerin geliştirilmemiş olmasından kaynaklandığına dikkat çekildi.
 
'Saldırılar hız kesmeden devam etmekte’
 
Açıklamada, “Devlet zihniyet dönüşümünü sağlayacak politikalar oluşturmadığı gibi tam tersi kadınların insan haklarını ve en önemlisi yaşam haklarını koruma altına alan kanunları ve uluslararası sözleşmeleri kaldırmaya yönelik talepler karşısında etkisiz kaldığını görüyoruz. Kadın kazanımlarına yapılan saldırılar hız kesmeden devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre güvenli ve sağlıklı bir çevrede yaşamak hakkı güvence altına alınmıştır. Bu sebeple bireysel toplumsal şiddetin önüne geçilmesi gerekir" ifadeleri kullanıldı.
 
'Kadına yönelik şiddet politiktir'
 
İnfaz yasasından yararlanarak bir süre önce cezaevinden tahliye olan Cengiz Karataş’ın, çocuğu Dilan’ı katlettiği hatırlatılan açıklamada, devamla şunlara dikkat çekildi: “Bu durum İstanbul Sözleşmesi’nin önemini bir kez daha hatırlatmak açısından can yakıcı oldu. Çünkü İstanbul Sözleşmesi, başta cinsiyeti nedeniyle kadınlara uygulanan şiddet olmak üzere şiddete uğrayan her bireyi yani çocuğu da korumayı ve şiddeti önlemeyi esas alan uluslararası bir sözleşmedir. Kadına yönelik şiddetin hız kesmeden devam ettiği Türkiye’de biz kadınlar, kadına yönelik şiddetin politik olduğunu vurguluyor, şiddetin ortadan kaldırıldığı bir dünya yaratabilme gücüne sahip olduğumuzu biliyoruz ve şiddet karşısında susmuyoruz. Bu nedenle kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için her alanda mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”