‘Şakran Cezaevi yönetimi sorumlu’

  • 09:04 16 Eylül 2020
  • Güncel
İZMİR - Didem Akman’ın başladığı açlık grevini ölüm orucuna dönüştürmesinde sorumluluğun Şakran Cezaevi idaresinde olduğunu ifade eden Zülfiye Akman, Sincan Cezaevi’ne sevk talebinin baki olduğunu söyledi. 
 
Cezaevi koşullarının düzeltilmesi talebiyle 18 Şubatta başladığı açlık grevini ölüm orucuna çeviren Didem Akman, 207 günün sonucunda taleplerinin kabul edilmesi nedeniyle açlık grevine ara verdi. Didem’in annesi Zülfiye Akman yaşadığı süreci ve kızı Didem’in durumunu aktardı.
 
Didem’i ikna etmesi istenmiş
 
Zorla Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Didem’in yanında refakatçi olarak ancak 4 gün sonra alındığını dile getiren Zülfiye, bu süreçte ağzındaki yaralar nedeniyle konuşamadığını ve yazıyla anlaşabildiklerini, suyu zorlukla içebildiğini, banyo edemediğini ve İzmir’in sıcağına rağmen battaniye kullandığını belirtti. Didem’in doktorların ölüm orucunu bırakma talebini reddettiğini, tansiyon ve kilo ölçümüne müsaade etmediğini ifade eden Zülfiye, “Didem ‘ben de yaşamak istiyorum herkes gibi benim de yaşamaya hakkım var. Taleplerim zor değil. Kabul edilsin ben hemen bırakırım’ dedi. 2 metreden daha fazla yaklaşamadım kızıma. Benden Didem’i ikna etmemi istediler. Bende zorla müdahaleye karşıyım dedim. Siz yardım edecekseniz sesimizi dışarıya duyurun kızımın talepleri kabul edilsin ve kızım bir an önce kurtulsun dedim” diye konuştu.
 
Daha önce verilen sözler tutulmadı
 
Zülfiye, aynı gün akşam saatlerinde hastaneye gelen cezaevi müdürünün Didem’le görüştüğünü Didem’in ise taleplerinin yerine getirilmesi için bağlayıcı sözler verilmesini istediğini ifade etti.  Zülfiye daha önce verilen sözlerin tutulmadığını da sözlerine ekledi.
 
Hemen sağlığına kavuşmayacak
 
Didem’in açlık grevine başlamasından cezaevi yönetiminin sorumlu olduğunu kaydeden Zülfiye, “Ben ‘Meltem Hanıma yastığa kafanızı koyunca uyuyabiliyor musunuz? Kızıma bir şey olsa çocuklarının yüzüne bakabilecek misin? Siz sorumlusunuz bundan’ dedim” dedi.
 
Doktorların verdiği her ilacı kabul etmiyor
 
Didem’in karaciğer enzimlerinin değerlerinin yüksek çıktığını, vitamin almaya devam ettiğini, yavaş yavaş düzeleceğini dile getiren Zülfiye, “Didem’in herkese çok selamı vardı. ‘Tek kişilik hücrede kalıyordum ama ben hiç yalnız hissetmedim eşimle dostumla insanlarla doluydu. Kafamda ruhumda onlar vardı’ dedi. Doktorların her verdiğini almamış. ‘Çok arkadaşımız sakat kaldı’ dedi” diye belirtti. 
 
Sincan Cezaevi’ne sevk talebi baki kalacak
 
Didem’in tek talebinin Sincan Cezaevi’ne gitmek olduğu için açlık grevini sonlandırmadığını ancak ara verdiğini dile getiren Zülfiye, Şakran Kapalı Cezaevi’nin mimarisinin ağırlaştırılmış müebbet infazı için uygun olmadığının altını çizdi. Cezaevi müdürünün sevk için söz verdiğini söyleyen Zülfiye, Adalet Bakanlığı’ndan cevap beklendiğini dile getirdi.