Kongreya Star’ın konferansı sona erdi

  • 10:11 16 Eylül 2020
  • Güncel
ŞEHBA  - Kongreya Star Efrîn Bölgesi Koordinasyonu’nun,“Hevrin ve Zehraların mücadelesiyle işgalcileri yenelim, kadın devrimini gerçekleştirelim” şiarıyla gerçekleştirdiği konferans sona erdi. 
 
Kongreya Star Efrîn Bölgesi Koordinasyonu Şehba kantonunun Ehdas ilçesinde bulunan Mitan Salonu’nda 3’üncü konferansını gerçekleştirdi. “Hevrin ve Zehraların mücadelesiyle işgalcileri yenelim, kadın devrimini gerçekleştirelim” şiarıyla gerçekleştirilen konferansta, Kongreya Star’ın kurum temsilcilerinden 170  kadın hazır bulundu.
Konferansta 2 yıllık faaliyet raporunun okunmasının ardından konuşma yapan PYD Eş Başkanı Ayşe Hiso konuştu. Konuşmasında tüm siyasi çevrelere,  Türkiye’nin saldırılarına karşı tutumlarını netleştirme çağrısı yapan Ayşe, bütün kadınları, saldırılara karşı örgütlenmeye çağırdı.
 
Ayşe Hiso’nun konuşması sonrası Konferans, katılımcıların değerlendirmeleriyle devam etti.
 
Yapılan değerlendirmeler sonucu konferansta, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı eylemler ile  Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için mücadelenin yükseltilmesi ve Devrimci Halk Savaşı’na göre toplumsal eğitimlerin verilmesi kararları alındı.
 
Tecride karşı mücadele
 
Konferansta ayrıca kadın ve erkekler için akademiler açılması, Kongreya Star için internet sitesi kurulması ve basın faaliyetlerinin geliştirilmesi, Sara Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Örgütü için merkez açılması, kadın ekonomi projelerinin geliştirilmesi, Arap kadınlar için kültür sanat gruplarının oluşturulması ve kadın haklarına ilişkin bilgilendirme çalışmalarına ilişkin öneriler sunuldu.
 
Önerilerin katılımcılar tarafından kabul edilmesi sonrası seçimlere geçildi. Seçimlerde Şirîn Behrî, Ayşe Mehmûd, Ferîda İbo ve Fatima Silêman Kongreya Star Efrîn Kantonu Koordinasyonu üyeliğine seçildi, Efrîn Kantonu Kongreya Star Meclisi’nin 21 üyesi belirlendi.
 
Konferans,“Jin jiyan azadî” sloganlarıyla son buldu.