‘Em Xwe Diparêzin’ ile çalınmadık kapı kalmayacak

  • 09:07 19 Eylül 2020
  • Güncel
Hikmet Tunç
 
VAN - Kadınlar “Em Xwe Diparêzin” kampanyası kapsamında Van’da çalmadık kapı bırakmayacaklarını söyleyerek, “Özel savaş politikalarına, bedenimiz üzerindeki her türlü sömürüye karşı ortak çözüm yollarını arayacağız” dedi.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA),  İmralı tecridinin kaldırılmasına, erkek-devlet şiddetine, Kürt halkına yönelik saldırılara karşı “Em Xwe Diparêzin” (Kendimizi Savunuyoruz) kampanyasını başlattı.  4 ay sürecek olan kampanyanın il il startı verilirken, dün de Van’da yapılan etkinlikle coşkulu bir şekilde kampanyanın duyurusu yapıldı.
 
‘Özel savaş politikalarına karşı mücadele edeceğiz’
 
Tecavüz, kadına yönelik şiddet ve istismarı olağanlaştıran politikaları ifşa edeceklerini belirten, Sosyolog Neslihan Şedal, “Kampanya kapsamında bu zihniyete karşı mücadele edeceğiz. Yine amaçlarımızdan bir tanesi de bölgede özel savaş politikasına karşı çıkmak. Kadın bedeni şahsında tecavüz edilen topraklarımız için mücadele etmek olacaktır” dedi.
 
Kadınlara kampanyalarına destek vererek dayanışmayı büyütme çağrısında bulunan Neslihan, “Bedenimize, dilimize, kimliğimize sahip çıkalım” ifadelerinde bulundu.
 
‘Cezaevinde bulunan kadınlara yönelik etkinlik yapılacak’
 
TJA aktivisti Dilan Yıldız da kadına yönelik her türlü şiddete karşı “Kendimizi Savunuyoruz” sloganıyla kent genelinde “çalmadık kapı” bırakmayacaklarını söyledi. Ayrıca siyasi soykırım operasyonlarıyla birçok aktivist kadının cezaevinde tutsak edildiğini kaydeden Dilan, “Kampanya kapsamında cezaevindeki arkadaşlarımızla dayanışma etkinlikleri de yapacağız” diye ekledi.
 
‘Ötekileştirilmeye karşı, ortak mücadele sözü…’
 
Kadın haklarını her alanda savunacaklarını vurgulayan TJA aktivisti Aynur Sarıca ise “Kimliğimize, dilimize karşı saldırıyı kabul etmiyor, kültürümüzü her alanda yaşatma çabasında olacağımızı söylüyoruz. Tüm ötekileştirilmeye, Kürt halkına yönelik saldırılara karşı mücadele edeceğiz. Kadın mücadelesi veren tüm kesimlerle ortak bir mücadele hattı oluşturmada ısrarcı olacağız” dedi. 
 
‘Şiddete karşı çözüm önerilerimizi birlikte arayacağız’
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Edremit İlçe Eşbaşkanı Şükran Kaymak, ilçelerinde bulunan kadınlarla bir araya gelerek kadına yönelik şiddet konulu tartışmalar geliştireceklerini ve çözüm yollarını birlikte arayacaklarını söyledi. Tacizin, tecavüzün, madde bağımlılığının ilçe mahallelerinde de yaşandığını ifade eden Şükran, son dönemde artan şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekti. Kadın “intihar”larını da şüpheli değerlendirdiklerini söyleyen Şükran, “Bu hassasiyetle aileleri ziyaret ederek, çocukluktan bu yana başlayan toplumsal cinsiyet rolleri ile ilgili bilgi veriyor ve ailelerin çocuklarını cinsiyet rolleri ile yetiştirmemeleri gerektiğini anlatıyoruz. Yaptığımız tüm çalışmalarımızı kadınlarla birlikte yapıyoruz. Kampanya dahilinde de ziyaretlerimiz devam edecek. Şiddette karşı önerilerle, çözüm yollarımızı birlikte arayacağız” diye konuştu.