Kayıp yakınları Hakkı Kaya’nın akıbetini sordu

  • 12:04 19 Eylül 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kayıp yakınları, 1996’da Diyarbakır’da Beyaz Toros’la gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hakkı Kaya’nın akıbetini sordu.
 
Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin her hafta düzenledikleri “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 606’ncı haftasına ilişkin video yayınladı. Diyarbakır İHD Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Yakup Güven, Diyarbakır’da 1996 yılında gözaltında kaybettirilen Hakkı Kaya’nın hikâyesini paylaştı.
 
‘Hakkı Kaya’dan bir daha haber alınamadı’
 
Diyarbakır’da nakliyat işiyle geçimini sağlayan Hakkı Kaya’nın 18 Kasım 1996’da Beyaz Toros’la gözaltına alındığını hatırlatan Yakup, 18 Kasım 1996’da Ahmet Yaşar ve soy ismi öğrenilemeyen Metin adlı arkadaşıyla kaybolduğunu kaydetti. Yakup, “Hakkı Kaya arkadaşları ile Ziya Gökalp Lisesi civarında Tekkapı’ya doğru yürüyüş halindeyken yanlarına Beyaz Toros diye tabir edilen ‘06 EKN 22’ plakalı bir araç yanaşır. Araç içerisinden polis olduğu iddia edilen 3 silahlı kişi inerek Hakkı Kaya ve arkadaşlarını durdurup üst araması yaparlar. Silahlı 3 kişi, kendilerine bazı sorular sorduktan sonra 3 arkadaşı Beyaz Toros’a bindirip olay yerinden uzaklaşır. Endüstri Meslek Lisesi'ne doğru ilerlerken araç içerisindeki 3 arkadaştan Hakkı Kaya dışındakiler araçtan indirilir. Arkadaşı Hakkı Kaya’nın da serbest bırakılmasını isteyen Ahmet Yaşar, silahlı 3 kişinin ağır hakaretlerine maruz kalır. Beyaz Toros ile Ziya Gökalp Lisesi civarından alınan Hakkı Kaya’dan bir daha haber alınamaz” dedi.
 
‘Soruşturma hala devam ediyor’ 
 
Hakkı'nın oğlu Efendi Kaya’nın 27 Kasım 1997’de Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurması üzerine soruşturmanın başlatıldığını anımsatan Yakup, “Başlayan soruşturma halen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 2009 yılında açılan 2009/688 esas sayılı soruşturma numarası ile devam etmektedir. Olaya ilişkin tanık beyanlarına rağmen soruşturma kapsamında Hakkı Kaya’dan bir bilgi elde edilemez” sözlerine yer verdi.