Gamze Uslu davasına katılım çağrısı

  • 08:43 21 Eylül 2020
  • Güncel
İZMİR - Gamze Uslu’nun şüpheli şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin davada baş şüpheli Baki Can Gölcü’ye verilen 25 yıl hapis cezası bozulmuştu. Gamze’nin ailesi ve kadınlar, duruşmaya katılım çağrısı yaptı.
 
Aydın’ın Nazilli ilçesinde 27 Kasım 2013’te nişanlısı Baki Can Gölcü ile kaldıkları otelde şüpheli şekilde düşen ve hayatını kaybeden Gamze Uslu’ya ilişkin görülen davada Baki Can Gölcü’ye verilen 25 yıl hapis cezasını Yargıtay’ın bozmasının ardından dava yeniden başladı. Aldığı hapis cezasına rağmen tutuklanmayan Baki Can Gölcü’nün yargılanacağı davanın yarın görülecek ilk duruşması öncesi Kadın Meclisleri ve Gamze’nin ailesi İzmir’de Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde dün basın açıklaması düzenledi. "Gamze Uslu'nun Şüpheli Ölümü Aydınlatılsın" yazılı pankartın taşındığı açıklamada “Yasayı uygula kadını yaşat”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganları atıldı.
 
7 yıldır adalet bekliyor
 
Basın açıklamasında konuşan Gamze’nin babası Sinan Uslu, yedi yıldır adalet beklediklerini belirterek, "Cani, hırsız, suçlu olduklarını bilerek serbest kalmalarını sağlayanlar, ailelerin vebali sizlerden çıkar. Bu tür suçluları savunmayın, insanların hayatı, geleceği bu kadar ucuz olmamalı. Giden canları, geride acılarıyla kalan aileleri düşünün" dedi. 
 
'Katillere iyi hal indirimi verilmesin'
 
Gamze’nin annesi Fatma Uslu ise adalet istediğini belirterek, "Benim çocuğumu toprağa veren bu insan, elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Bütün hakimlere sesleniyorum, kendi çocuğunuz bu şekilde ölse, cinayete kurban gitse canınız yanmaz mı, benim canım yandı. Bu kişiye en ağır şekilde cezasını verin. Çocuğumun bacağı, kolu kırılmadı, canımdan can aldılar. Katillere iyi hal vermeyin, adalet sağlanmazsa ben de yokum, çocuğumun yanında olurum" diye konuştu.