Abdullah Öcalan için başlatılan nöbet eylemini TJK-E devraldı

  • 16:08 19 Ekim 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için Avrupa Konseyi önünde süren eylemi ikinci haftasında TJK-E üyeleri devraldı. 
 
Fransa’nın Strasbourg şehrindeki Avrupa Konseyi (AK) binası önünde, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için 12 Ekim'de başlayan oturma eylemini Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) aktivistleri devraldı.
 
AK’nin yanı sıra İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gibi kurumların bulunduğu alanda sürdürülen eylemin ilk haftasını Kürt siyasetçiler ve Demokratik Güç Birliği (DGB) bileşenleri temsilcileri ile farklı inanç kurumları temsilcileri yürüttü. Eylemi ikinci haftasında, TJK-E devraldı. Geçtiğimiz hafta, aralarında Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) Almanya Kürdistanlı Toplumlar Konfederasyonu (KON-MED), Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVeG-KON), Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ve Avrupa Devrimci Demokratik Komün İnisiyatifi (ADDKI) gibi birçok kurumun yöneticilerinin de olduğu çevreler eylemde yerlerini almıştı.
 
Ayrıca TEV-ÇAND ile Maraş Dernekleri Federasyonu (MAR-DEF) üyesi sanatçılar da eylemcilere destek için AK önündeydi.
 
Seminerler düzenlenecek
 
TJK-E aktivistleri ise bir hafta boyunca Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykıracak.
 
Ayrıca 25 Haziran 2012 tarihinde başlatılan Özgürlük Nöbeti’nin bulunduğu alanda devam eden eylemin ikinci haftasında da “Kadın Kırımı, Özgür Kadın Mücadelesi, Kadın Kurtuluş İdeolojisi” gibi konularda seminerler planlandı.
 
Oturma eylemi aynı zamanda “Öcalan’a Özgürlük Nöbeti” eylemiyle paralel yürütülüyor. Nöbet eylemi 435’inci haftasına girdi.