Şiddet erkek icadıdır

  • 14:42 24 Ekim 2020
  • Güncel
VAN - TJA'nın ‘Em Xwe Diparêzin’ kampanyası kapsamında düzenledikleri panelde özel savaş politikalarına değinen kadınlar, şiddetin bir erkek icadı olduğunu vurgulayarak örgütlenmenin önemine dikkat çekti.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) Van’da “Em Xwe Diparêzin” kampanyası kapsamında “Kadına yönelik şiddetle mücadele” konulu panel düzenledi. KESK Van Şube binasında düzenlenen panele Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Erciş Belediye Eşbaşkanı Diba Keskin ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Sevda Aydın konuşmacı olarak katıldı.
 
‘Kürt illerinde özel savaş politikaları devrede’
 
Kürt illerinde artan tecavüz, taciz, cinsel istismarlara dikkat çeken ÖHD avukatlarından Sevda Aydın, “AKP-MHP faşist bloğu tarafından oluşturulan özel bir savaş yönteminin parçasıdır. Şırnak’ta 13 yaşında bir çocuğun istismara maruz kalmasına yönelik valiliğin açıklaması istismarı meşrulaştıran bir durumdaydı. Yine Batman’da İpek Er’in intihara sürüklenmesinin ardından yaşamını yitirmesine sebep olan uzman çavuş Musa Orhan, ‘bana bir şey olmaz’ demesi ile salıverilmesi kabul edilir bir durum değildir“ dedi.
 
Kadına yönelik şiddetin ekonomik, psikolojik boyutlarına değinen Sevda, şiddetle mücadele etmenin tek yolunun dayanışmadan geçtiğini söyledi.
 
‘Kadınlar ortak mücadele zemininde ısrar etmeli’
 
Ardından söz alan HDP eski Erciş Belediye Eşbaşkanı Diba Keskin ise dinde kadının rolünü anlattı. Şiddetin bir erkek icadı olduğunu söyleyen Diba, “Tarihten bu yana hiçbir din kadına yönelik şiddeti kabul etmez. Sorun eril zihniyettir. Bizlerin eril zihniyetle mücadele edebilmesi için haklarımızın bilincinde olmamız ve şiddetle mücadele etmemiz gerekir. Kadınlar birlikte güçlü. Hiçbir kadın yalnız kalmamalı ve bizler dayanışmamızı tüm kadınları birlikte mücadele edecek bir zeminde ısrar etmeliyiz” diye belirtti.
 
Panel soru ve cevap şeklinde son buldu.