'Hasta tutsak Nazime Avras'ın yaşamından kaygı duyuyoruz'

  • 14:52 24 Ekim 2020
  • Güncel
İSTANBUL - İHD Hapishaneler Komisyonu tarafından düzenlenen “F Oturumu”'nda bu hafta hasta tutsak Nazime Avras’ın sağlık durumunun kaygı verici olduğuna  dikkat çekilerek tahliyesi istendi.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 448’inci haftasını pandemi nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirdi. Eylemde bu hafta, sağlığa erişim engellemelerine maruz kalan hasta tutsak  Nazime Avras'ın durumu paylaşıldı.
 
Eylemde bu haftanın açıklamasını İHD Hapishane Komisyonu'ndan  Meral Nergis Şahin ve Mehmet Acettin okudu. 
 
'Hak ihlalllerine dair şikayetler arttı'
 
Covid 19 salgınının tutsakların yaşamını tehdide devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, salgının yeniden tırmanışa geçmesi ile birlikte, cezaevlerinde yeterli önlem alınmadığına, tedavi ve sağlığa erişim hakkının ihlal edildiğine dair şikâyetlerin arttığı bilgisinin paylaşıldı. Açıklamada, “Ağır risk grubunda tarif edilen ağır hasta, kronik hastalığı olan, yaşlı ve engelli mahpusların derhal serbest bırakılmaları yaşam haklarının korunması bakımından temel bir talep olarak önemini korumaktadır” denildi.
 
'Hiçbir düzenleme yapılmadı'
 
Açıklamada hasta tutsak  Nazime Avras’ın da bulunduğu Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nden kendilerine iletilen hak ihlallerine ilişkin şu bilgiler paylaşıldı: 
“Odalara ‘baskın’ tarzında aramalar yapıldığı, eşyalarının tahrip edildiği,  kitap, defter ve yazı malzemelerinin çöp poşetlerine doldurularak götürüldüğü ve tüm çabalarına rağmen bu eşyaların geri verilmediği, korona bahanesiyle dışarıdan dergi, gazete ve kitap almalarının yasaklandığı, yazdıkları mektupların (özellikle Kürtçe mektupların) karşı tarafa ulaştırılmadığı, yine korona tehlikesi bahanesiyle kanser, şeker, tansiyon hastası mahpusların hastaneye götürülmediği ve hapishanede tedavi edilmeleri için gerekli hiçbir düzenleme yapılmadığı, bildirilmiştir.”
 
‘Nazime Avras’ın yaşamından kaygı duyuyoruz’
 
Bitlis’in Güroymak ilçesinde, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi’nden Belediye Eşbaşkanı olarak seçilen Nazime Avras'ın seçilme hakkı olmadığı gerekçesiyle görevden alındığının hatırlatıldığı açıklamada,  Nazime'nin 25 Kasım 2016’da “örgüt üyesi olmak”, “örgüt adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak”, “Yardım ve yataklık etmek” iddialarıyla tutuklandığı hatırlatıldı. Nazime’nin sağlık durumuna ilişkin ise açıklamada şunlar aktarıldı: “5 ay boyunca Bitlis E Tipi hapishanesinde tutulur ve sonrasında Gebze Kadın Kapalı hapishanesine sevk edilir.  Kardeşinin aktardığı bilgilere göre; ameliyatla tüm rahmi alınmasına ve kanamasının tekrar başlama riski olmasına rağmen, hastanede sadece 2 gün tutulduktan sonra, apar topar hapishaneye götürülür. Ameliyatın ardından sağlık kontrolü için hapishane idaresine defalarca hastaneye sevk başvurusunda bulunan Nazime’nin talebi geçerli bir gerekçe gösterilmeden her defasında reddedilir. Hatta en son yaptığı hastaneye sevk başvurusuna idare tarafından ‘iyisin, idare et’ gibi bir yanıt verilir.  Kardeşi A. Avras;  ablası Nazime Avras'ın 50 yaşında, kalp ve şeker hastası olduğunu, son zamanlarda terleme şikâyetinin arttığını,  şikâyetlerinin revir doktoru ve hapishane idaresi tarafından dikkate alınmadığını, hapishane koşullarında ablasının durumunun her geçen gün daha da ağırlaştığını ve corona riski nedeni ile ablasının yaşamından kaygı duyduklarını söylemiştir.”
 
‘Serbest bırakılmalarını istiyoruz’
 
Açıklamada son olarak, “Mahpusların temel haklarının ihlaline son verilmesini, hapishane koşullarının iyileştirilmesini ve son olarak hasta, yaşlı ve engelli mahpusların sağlık ve yaşam haklarının korunması bakımından gerekli adımların derhal atılmasını ve serbest bırakılmalarını istiyoruz” denildi.