Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir’de gözaltıları protesto etti

  • 19:03 28 Kasım 2020
  • Güncel
İZMİR - Kadınlar Birlikte Güçlü dün sabah yapılan operasyonla 11 kadının gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaparak, iktidarın erkek egemen politikalarına karşı bir arada olmaya devam edeceklerinin mesajını verdi. 
 
İzmir Kadınlar Birlikte Güçlü, dün gözaltına alınan 11 kadın için Karşıyaka İskelesi karşısında basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınlar açıklama öncesi sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınları değil failleri yargıla”, “AKP elini kadınlardan çek”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Kadınlar birlikte güçlü” sloganları attı. 
 
Kadınlar Birlikte Güçlü adına Didar Gül ve Mehtap Alişan açıklama yaptı. 
 
‘Gözaltılar özel savaş politikalarının parçası’
 
AKP ve MHP iktidar bloğunun çatışma dili ve kutuplaştırma siyaseti üzerinden haksız, hukuksuz politikalarını gündemleştirdiği ve meşrulaştırdığı, kendi adaletsiz düzenini inşa ettiği belirtildi. Savaşın tüm muhaliflere ve özelde kadınlara dayatıldığının söylendiği açıklamada, “Dünyada ve coğrafyamızda 90’lardan beri şiddeti ve rengi farklı biçimlerde devam eden özel savaş politikaları her gün kendini yeniden gösteriyor. İzmir’de 11 kadın arkadaşımız kadın çalışması yürüttükleri için hukuksuzca gözaltına alındı. İstanbul’da kadın mücadelesi yürüten arkadaşımız korona testi pozitif çıkmasına rağmen hala gözaltında” sözlerine yer verildi.
 
‘Kadınlar iktidarın oyununu bozduğu için hedefte’
 
İktidarın kadına yönelik her türlü şiddeti ve cinsiyet eşitsizliğini önlemek adına bir çabaya girmediğinin altı çizilirken, açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Köşeye sıkıştıkça, egemenlik kurduğu alanlarda gücü zayıfladıkça; karşısında duran en diri, en güçlü, en direngen kesimleri kıyımdan geçirmeye yemin etmiş, affetmiyorlar. Kadın mücadelesine, kadın aktivistlere, kadın kurumlarına saldırıları ve öfkesi bu yüzden. Çünkü kadınlar onların oyunlarını bozan girişimlerde bulunuyorlar, oyunlarını bozuyorlar, bu onlar için kabul edilebilecek bir durum değil. Türlü entrikalarla işbaşındalar.
 
Sloganlarımızın arkasındayız
 
Erkek egemen zihniyetin kirli oyunlarını bozmaya devam edeceğiz. Ekolojik, eşitlikçi, adil bir yaşamı örmeye dair çaba sarf ediyoruz ve her türlü haksızlığın, hukuksuzluğun, hiyerarşinin karşısında durmaya kararlıyız. Bize zorla dayatılan bir yaşamı değil kolektif akılla hep birlikte yan yana, kol kola kuracağımız, ortak sözümüzü söyleyeceğimiz bir yaşamın sevdalıları ve aktivistleriyiz. Gözaltlılarınızla, tutuklamalarınızla bizi durduracağınıza inanıyorsanız şimdiden kaybeden taraftasınız. Alanlarda attığımız her sloganın arkasındayız.”
 
Açıklama “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları ile sona erdi.