Şırnak'ta 2 kişi tutuklandı

  • 17:59 4 Aralık 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak’ta 4 gün önce ev baskınlarında gözaltına alınan 9 kişiden 2’si tutuklanırken 6 kişi ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Bir kişi ise koronavirüs testinin pozitif çıkması nedeniyle tedavi altına alındı.
 
Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 1 Aralık günü aralarında yerine kayyım atanan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu’nun da bulunduğu 23 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 14 kişiden DTK üyesi Ekrem Şavlı "Örgüt üyeliği" gerekçesi ile tutuklanırken, aralarında yerine kayyım atanan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu'nun da bulunduğu 13 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
 
Savcılığa sevk
 
Gözaltında tutulan 9 kişiden Demokratik Bölgeler Partisi (BDP) Beytüşşebap eski belediye başkanı Faik Dursun koronavirüs testinin pozitif çıkması nedeniyle hastanede tedavi altına alınırken, HDP İdil ilçe eşbaşkanı Nafiye Geçgel, Balveren Beldesi eski belediye eşbaşkanı Leyla Erdem, DTK delegesi Aydın Deniz, HDP il yöneticisi Dursun Çakır, BDP Şırnak eski il başkanı Yakup Barkın, HDP Şırnak eski il yöneticisi Nevzat Kaygusuz, Rıdvan Uysal ve Yunus Özen emniyet işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi.
 
6 Kişi adli kontrolle serbest kaldı
 
Savcılığa sevk edilen 8 kişi, ifade işlemlerinin ardından "tutuklama talebi" ile mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, sevk edilen 8 kişiden Dursun Çakır ve Yunus Özen "Örgüt üyesi" gerekçesi ile tutuklanırken, 6 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.