Cezaevlerinde tecride ve hak ihlallerine karşı direniş var!

  • 19:30 5 Aralık 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - PKK ve PAJK’lı tutsaklar PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 27 Kasım’da başlattıkları açlık grevi yayılarak devam ederken, cezaevlerinde de yaşam hakkını gasp edecek hak ihlalleri yaşanıyor.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı 27 Kasım’da başlatılan açlık grevi ikinci grupla devam ediyor. Açlık grevine giren tutsaklar taleplerinde kararlı olduklarını vurgularken, artan hak ihlallerine ise dikkat çekiyorlar.
 
Antalya
 
Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsaklar, aileleri aracılığıyla paylaştıkları mesajla baskılara maruz kaldıklarını aktardı. Tutsaklar, "Bize verilmesi gereken ilaç ve yiyecekler verilmiyor. Adli koğuşlardan bizlere yabancı cisimler atılıyor. Müdürle görüşme talebimiz yanıtsız kalıyor" diye belirtti.
 
Söz konusu cezaevinde Eshet Dalkılıç ve Selim Kığı ile isimleri öğrenilemeyen 2 tutuklu açlık grevinde.  
 
Mardin
 
Mardin’de bulunan cezaevinde açlık grevinde olan Doğan Özbahçeci, Ali Aslan, Yılmaz Ece ve Adnan adlı tutuklu, gönderdikleri mesajda, eylemlerinin sonuç alana kadar devam edeceğini belirtti. Taleplerinin karşılanamayacak ya da hukuk dışı bir talep olmadığına dikkati çeken tutuklular, seslerinin duyurulması için kamuoyuna destek çağrısı yaptı.  
 
Urfa
 
Urfa T 1 Nolu ve T 2 Nolu Cezaevi’nde devam eden açlık grevi eylemini ikinci grup sürdürürken, cezaevinde hak ihlalleri haberleri gelmeye devam ediyor.  
 
Urfa T Tipi 2 Nolu Cezaevi'nde tutulan tutsak Mehmet Binici, Cuma günü avukatları aracılığı ile yaptığı görüşmede cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair bilgi verdi. 
 
Açlık grevini ikinci grubun sürdürdüğünü aktaran Mehmet, cezaevinde su tüketimine getirilen kotanın hala devam ettiğini, temizlik malzemelerinin ücret karşılığında satıldığını ve koronavirüs belirtisi gösteren tutuklulara test yapılmadığını söyledi. Özellikle açlık grevi eylemlerinin başlamasından hemen sonra kantinde şeker ve meyve suyu satışlarının aksatıldığını kaydeden Mehmet, 65 yaş üstü tutukluların ise koronavirüs önlemleri bahana gösterilerek tekli hücrelerde tutulduğunu ifade etti. 
 
Açlık grevinde ikinci gurupta yer alanların isimleri şöyle: Abdullah Eşiyok, Muhammed Kaya, Osman Ay, Serhat Bulut, Ahmet Yılmaz, Mehmet Şiyar Kayadağ, Mustafa Mak, Hayati Ömer. 
 
Eskişehir
 
Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine giren Emrecan Demir’in babası Hasan Demir, kendisiyle yaptığı telefon görüşmesinde oğlunun açlık grevinde olan tutuklulara şeker, meyve suyu ve diğer ihtiyaçlarının verilmediğini söylediğini ayrıca koğuşlarının günde 3 kez basıldığını aktardı.