‘Atanan kayyımı halk seçmedi, oy da vermedi’

  • 09:03 16 Ocak 2021
  • Güncel
HAKKARİ - Yerine kayyım atanan ve tutuklanan Yüksekova Belediye Eşbaşkanı Remziye Yaşar'ın annesi Mehsima Yaşar, "Kızımı belediye eşbaşkanı olarak halk seçti. Belediyeye atanan kayyımı bu halk seçmedi, oy da vermedi" dedi.
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yüzde 66.18 oy oranı ile Yüksekova Belediye Eşbaşkanı seçilen Remziye Yaşar ve İrfan Sarı göreve başladıktan 6 ay sonra 15 Ekim 2019 tarihinde Ankara'da gözaltına alınarak, 17 Ekim 2019’da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Remziye tutuklandıktan kısa bir süre sonra Elazığ Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na sürgün edildi. İlk duruşması 4 Şubat 2020’de görülen Remziye hakkında Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nden tahliye kararı çıksa da savcılığın tahliyeye karşı iki kere yaptığı itiraz sonucu gece yarısı toplanan Hakkari 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararını bozdu. Remziye’nin annesi Mehsima Yaşar, Remziye’nin tutuklanmasına dair süreci değerlendirdi.
 
'Mahkemede bir suç bulamıyorlar'
 
Remziye’nin 1 yıl 4 aydır tutuklu olduğunu ve davanın sürekli ertelendiğini belirten Mehsima, Remziye’nin halkın oyuyla belediye eşbaşkanı seçildiğini vurguladı. Mehsima, "Aynı dosyadan yargılanan herkes dışarıda, bir tek kızım tutuklu. Ben kızımın da bırakılmasını istiyorum. Yargılanacaksa dışarda yargılansın. Savcılar ve hakimler de biliyor suçsuz olduğunu. Çünkü mahkemeye geldiklerinde bile bir suç bulamıyorlar. Girdikleri her mahkemede sadece gizli tanık ifadesi var deniliyor" dedi.
 
'Halk belediyeye atanan kayyımı seçmedi'
 
"Adalet işlevli bir hale gelsin ki biz de bu ülkede adalet var diyelim ama bakıyoruz ki ne adalet ne kanun ne de hukuk var” sözlerine yer veren Mehsima, “Halk belediyeye atanan kayyımı seçmedi, oy da vermedi. O sadece atanan bir kişi. Sebepsiz yere sürekli mahkeme yapıp erteliyorlar. Bunun anlamı ne? Bu haksızlıktır ve biz bu haksızlığı kabul etmiyoruz" şeklinde konuştu.
 
Remziye’nin 26 Şubat’ta görülecek duruşmasını hatırlatan Mehsima, duruşma için dayanışma çağrısında bulunarak, kızının tahliyesini istedi.