ESP operasyonuna tepki: Korkuyorlar, çünkü yenilecekler

  • 09:05 16 Ocak 2021
  • Güncel
ANKARA - ESP’ye yönelik gerçekleşen siyasi operasyona tepki gösteren SKM üyesi Yaren Tuncer, “Burjuva faşist devletin bu şiddeti devam ettikçe, biz de onların karşısında dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz. Onları yenecek olan kuvvet, iradeli devrimcilerdir, sosyalistlerdir” dedi.
 
AKP ve MHP iktidarının muhalif kesim üzerinde yürüttüğü baskı iklimi devam ediyor. İzmir merkezli 12 kentte 14 Ocak günü eş zamanlı gerçekleşen siyasi soykırım operasyonlarında aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Pınar Gayıp’ın da bulunduğu 48 kişi gözaltına alındı. Gözaltı operasyonlarına çok sayıda siyasi parti, kurum ve kişi tepki gösterirken, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması çağrıları da sürüyor.
 
Halkların Demokratik Partisi Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu ile Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Yaren Tuncer, gerçekleşen gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi.
 
‘Bu onların göreviyse direnmek de bizim işimiz’
 
Ülkede ezilenden, halklardan ve Kürtlerden yana olan herkesin soykırıma tabii tutulduğuna dikkat çeken Pakize Sinemillioğlu, ESP’nin HDP’nin bir bileşeni olduğuna vurgu yaptı. Operasyonların, “saray rejiminin yok olmaya mahkum oldukça ve kaybetmeye yüz tuttukça devam edeceğini” ifade eden Pakize, “Başka hiçbir şansı yok. Frene basamıyor, bastığı zaman kaybedeceğini biliyor ve kaybedeceği günlerin çok yakın olduğunu biliyor. Bunun için de bütün emekçilere, kadınlara, yoksullara, başta Kürt halkı olmak üzere direnen halklara yönelik baskı ve zulmünü artırıyor. Elinden gelen her şeyi yapıyor ama biz de diyoruz ki, bu onların göreviyse direnmek de bizim işimiz” sözlerine yer verdi.
 
‘Onlar gidecek biz direnen halklar kalacağız’
 
Pakize, yapılan bütün yolsuzluk, haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizliklerin karşısında duracaklarının altını çizerek, “Bizim de görevimiz onları boşa çıkarmak. Onun için hala hazmedemiyorlar. Bütün bu yolsuzluklara ve adaletsizliklere karşı direnen bir kitle ve halk var. Gecenin saat 01.00’inde kimseye haber vermeden gelip ESP Genel Merkezi’ni basıp içeri girip talan ediyorlar. Tüm bilgisayarlarına el koyuyorlar. Daha önce HDP Van İl Örgütü’nde de böyle saygısızca bir şey yaşandı. Bizim halkımızı helikopterden atan bir devlet zulmüyle karşı karşıyayız. Onlar gidecek biz direnen halklar kalacağız. Mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
‘Gözaltı ve tutuklama terörünü üstümüzde estiriyorlar’
 
Yaren Tuncer ise ESP ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na (SDGF) dönük karşılaştıkları ilk operasyon olmadığına vurgu yaparak, bunun son operasyon da olmayacağını belirtti. Son dönemde iktidarın devrimci demokratlara, sosyalistlere dönük çok ciddi saldırıları olduğunu söyleyen Yaren, “Gözaltı ve tutuklama terörünü üstümüzde estiriyorlar. Yoldaşlarımızın kapılarına komplo ve düzmece dosyalarla geliyorlar. Ancak biz onların düzmece dosyalarını çokça defa yırtıp başlarına çaldık. Bizim varlığımızı bu şekilde engelleyemeyecekler” şeklinde konuştu.
 
‘Korkuyorlar, çünkü yenilecekler’
 
Sokakta halkların, işçi sınıfının içinde olmalarının ve onlarla beraber mücadele etmelerinin engellenemeyeceğine işaret eden Yaren, şunları dile getirdi: “Çünkü biz varlığımızı, özümüzü işçi sınıfından, Kürt halkından, kadınlardan, LGBTİ+’lardan almaktayız. Dolaysıyla işçi sınıfı, Kürt halkı, kadınlar ve LGBTİ+lar bu sömürü çarkının içinde yer almaya devam ettikçe, ezilmeye devam ettikçe, burjuva faşist devletin bu şiddeti devam ettikçe, biz de onların karşısında dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz. Korkuyorlar, çünkü yenilecekler. Onları yenecek olan kuvvet ve irade de devrimcilerdir, sosyalistlerdir.”