İHD’den ESP’ye yönelik operasyonlara tepki

  • 12:06 17 Ocak 2021
  • Güncel
 
ANKARA - İHD, yaptığı yazılı bir açıklama ile ESP’ye yönelik siyasi operasyonlara tepki göstererek aralarında ETHA muhabiri Pınar Gayıp ve ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş’ın da bulunduğu 48 kişinin serbest bırakılmasını istedi.  
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, yazılı açıklama ile 14 Ocak’ta İzmir merkezli 12 kentte yapılan siyasi operasyon sonucunda gözaltına alınan ve aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ile Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Pınar Gayıp’ın da bulunduğu 48 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.
 
‘Gözaltı yapılması kişi özgürlüğü hakkının ihlalidir’
 
Yapılan açıklamada, Türkiye’de siyasi ve toplumsal muhalefete karşı yargı yolu ile baskı politikasının kesintisiz bir şekilde sürdürülmekte olduğu vurgulanarak, şu ifadeler kullanıldı: “Ezilenlerin Sosyalist Partisi yasal bir parti olup, özellikle yöneticileri çağrı üzerine ifade verebilecek kişilerdir. ESP operasyonunda gözaltına alınan avukatlar, basın mensupları, kültür kurumunda görevli sanatçılar ve parti üyelerinin de çağrı üzerine ifade verebilecek kişiler olduğu muhakkaktır. CMK 145. Madde işletilmeyip, baskın tarzında ve uzun süreli gözaltı yapılması kişi özgürlüğü hakkının ihlalidir. Gözaltına alınanların kişi özgürlüğü haklarının daha fazla ihlal edilmeden serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.”