Cinsiyetçi bir uygulama daha: ‘Kadın Üniversitesi’ kuruluyor

  • 08:32 18 Ocak 2021
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında söz ettiği “Kadın Üniversitesi” 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alarak resmileşti. Projeye kadınlardan tepki yükseldi.
 
2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Cumartesi günkü mükerrer Resmi Gazete’de yayımlandı. Programda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha önce kurulacağı yönünde söylemlerde bulunduğu “Kadın Üniversitesi” de yer aldı.
 
Cumhurbaşkanının, Haziran 2019’da G20 zirvesi için bulunduğu Japonya’da kendisine fahri doktora unvanı veren Mokugawa Kadın Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “kadın üniversitesi için çalışmalara başlama” sinyali vermesinin ardından, kadınlar projeye tepki göstermişti. “Kadın Üniversitesi”, 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda şu ifadelerle yer aldı: “Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır. Japonya’daki kadın üniversiteleri incelenerek bir rapor hazırlanacaktır. Kız öğrencilerin ülkemizde farklı derecelerde yükseköğretime katılımları değerlendirilecek, sorun bulunan alanlar saptanacak ve buna yönelik çözüm önerileri geliştirilecektir. Kurulması planlanan kadın üniversitesinin akademik birimlerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatılacaktır.”
 
Kadınlar sosyal medyadan #KadınÜniversitesiİstemiyoruz hashtagıyla tepkilerini dile getirdi.
 
Programda yer alan diğer başlıklardan bazıları şöyle:
 
“* Toplumsal problemlerin çözümüne yönelik dini içerikli yayınlar toplumun daha geniş kesimlerine ulaştırılacak. Bunun için görsel ve basılı yayınların sayısı ve çeşitliliği artırılacak.
 
* Göç hizmetleri merkezinde kadın, genç ve çocuklara yönelik manevi destek bürosu kurularak, eğitim faaliyetleri ve sosyal etkinlikler düzenlenecek.
 
* Doğurganlık hızının yenileme seviyesinin üzerinde tutulması için, ‘iş ve aile yaşamını uyumlaştırıcı’ politikaların etki değerlendirmesi yapılacak ve gerekli değişiklikler hayata geçirilecek.”