‘Kadın Üniversitesi İstemiyoruz’ kampanya grubu kuruldu

  • 17:12 20 Ocak 2021
  • Güncel
İZMİR - YÖK'ün 2021 yılı için gündemine aldığı kadın üniversitelerine karşı, ‘Kadın Üniversitesi İstemiyoruz’ kampanya grubu kuruldu. 
 
İzmir’de bir araya gelen kadınlar, “Makbul kadın sınırlarını aşıyoruz ve kadın üniversitesi istemiyoruz" diyerek, ‘Kadın Üniversitesi İstemiyoruz’ kampanya grubu kurulduğunu açıkladı. Kadınlar adına açıklamayı Zehra Akdoğan okudu.Açıklamada, “Bu üniversitelerden kadınlar değil isyanlar çıkar” yazılı pankartı taşıyan kadınlar “AKP defol üniversiteler bizimdir” “kadın üniversitesi istemiyoruz” “sana kadın üniversitesi açtırmayacağız” sloganları atıldı.
 
Kampanya grubu ilan edildi
 
Tüm kadın ve LGBTİ+’ların yaşam mücadelesine omuz vermeye devam edeceklerini ifade eden Zehra, iktidarın tüm kırım politikalarına karşı bir arada olduklarını belirtti. Katledilen, katledilme tehlikesiyle karşı karşıya olan, nefret söylemleri ile hedef haline getirilmeye çalışılan tüm kadın ve LGBTİ+’ların failinin AKP ve onun erkek politikalarından güç alanlar olduğunu ifade eden Zehra, “Bizler AKP'nin cinsiyetçi, heteronormatif ve 'makbul kadın' yaratma projesi olan kadın üniversitesine karşı temelini yıllardır süren mücadelemizden alan ve bugün de kadın üniversiteleri özelinde de devam eden mücadelemizi kadın üniversitesi istemiyoruz kampanya grubu olarak başlatıyoruz” diye konuştu.
 
‘Erkek akılla üretilen bilgi sistemini kabul etmiyoruz’
 
Kadın Üniversitesi İstemiyoruz kampanya grubu olarak cinsiyetçi eğitim istemedikleri için iktidarın karşısında olduklarını ifade eden Zehra, “Makbul kadın olmak istemiyoruz. Pozitif bilimlerden uzak bir eğitim İstemiyoruz, atanmış cinsiyeti ve bundan dolayı bize dayatılanları da kabul etmiyoruz. Erkek akılla üretilen bilgi sistemini kabul etmiyoruz. Kadın üniversiteleri İstemiyoruz. İktidarın yaratmaya çalıştığı tüm bu politikaların ürünü olan kadın üniversitelerine karşı olduğumuz gibi karşımıza çıkarmaya kalktıkları, bize dayatmaya çalıştıkları tüm politikaların karşısındayız. Bizler gücümüzü birbirimizden alan kadın ve LGBTİ+’lar olarak vazgeçmeyeceğiz. Biat etmeyeceğiz” diye belirtti.
 
Açıklama sloganlarla sona erdi.