Tiyatro Mencel ve TJA’dan ortak drama atölyeleri

  • 17:26 20 Ocak 2021
  • Güncel
VAN - ‘Em Xwe Diparezin’ kampanyası kapsamında Tiyatro Mencel ve TJA ortak drama dersleri düzenledi.  Kadınların stresten uzaklaşması için düzenlenen atölyede, ‘arkadaşına güven’  ve ‘kendini sev’ oyunları sahnelenirken, ortaya renkli görüntüler çıktı.
 
Tiyatro Mencel ve Tevgera Jinên Azad (TJA) ‘Em Xwe Diparezin’ kampanyası kapsamında ortak drama atölyeleri düzenledi. Kadınlar, HDP il binasında bir araya geldi. Drama derslerinde, ‘kendini sevme’, ‘karşındaki ile kucaklaşma ve tanıma’ gibi oyunlar sergilendi. Kadınların yaşamlarında karşılaştıkları sorunlar ise gösterilen oyunlar ifade edildi. kadınlar drama atölyelerinin ihtiyaç olduğunun önemine dikkat çekti.
 
‘Kadınların stresli yaşamdan sıyrılmasını amaçlıyoruz’
 
Drama dersini veren Tiyatro Mencel oyuncularından Perinaz Delazy,  kadınların sokakta, evde ve iş yerlerinde stresli bir ortama sahip olduğun, bundan  dolayı böyle bir atölyeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Perinaz, “Drama sadece kadınlara değil, birçok kesime hitap ediyor. Kadınların o stresli yaşamdan biraz sıyrılması için sadece drama değil, birçok sanat atölyeleri düzenlemeye başladık. Bununla birlikte kadınların yaratıcılığı, öz güvenlerinin gelişmesi için kollektif ruhla, arkadaşına güvenme alt bilincini açığa çıkarmak için İki haftadır başlattığımız çalışmada kadınların aktif katılım sağladıklarını da gördük. Pandemi koşullarından dolayı sınırlı bir şekilde başladık. Pandemiden sonra genişletmek istiyoruz şuan bir ekiple başladık ama pandemiden sonra daha çok kadınla bir araya gelmeyi düşünüyoruz” dedi.