Kadınlar Melek Ayaz için eylemdeydi

  • 16:57 22 Ocak 2021
  • Güncel
İSTANBUL- Evli olduğu erkek tarafından katledilen Melek Ayaz için bir araya gelen TJA, HDK ve HDP İstanbul Kadın Meclisleri, hükümete katliamları durdurması için yasaları uygulaması çağrısı yaparak, “Yasta değil isyandayız” dedi.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Kadın Meclisleri, İstanbul Silivri'de 18 Ocak günü evli olduğu Süleyman Güngörmüş tarafından katledilen Melek Ayaz için basın açıklaması gerçekleştirdi. Şirinevler Yürüyüş Yolu’nda yapılan açıklamada Kürtçe ve Türkçe “Melek Ayaz isyanımızdır” pankartı açıldı. Kadınlar ayrıca erkek-devlet şiddeti sonucu yaşamını yitiren kadınların fotoğraflarını da taşıdı. 
 
‘Erkek şiddeti münferit değildir’
 
Kadınlar adına açıklamayı HDP Genç Kadın Meclisi’nden Deren Kadem okudu. Erkek şiddetinin münferit olmadığını belirten Deren, “Dün nasıl sokakları doldurduysak bugün de sokakları dolduruyoruz. Çünkü kadın cinayetlerinin politik olduğunu biliyoruz. Kadınlar olarak isyandayız. Çünkü kadınlar her gün erkekler tarafından katledilmeye devam ederken hala hiçbir önlem alınmıyor” dedi.
 
‘Kadın haklarına saldırı var’
 
Hükümetin pandemi sürecinde şiddeti önleyici uygulamaları hayata geçirmek yerine kadınların haklarına saldırdığını söyleyen Deren, yetkililere şöyle seslendi: “Kadın kurumlarına ve kadınlara saldıracağınıza şiddete karşı acil önlem alın. Kadınların ortak talebi olan 6284 sayılı yasayı ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın. Kadınlar olarak öfkeliyiz. Erkek egemen iktidarın makbul olmayan herkese, her kimliğe karşı nefreti meşrulaştırması, kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik şiddeti her geçen gün tırmandırıyor. Bir yandan kadınların haklarına yönelik saldırılar artarken, kadına yönelik şiddet meşrulaştırılırken, cezasız kalırken, öbür yandan kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadın örgütlerine yönelik saldırılar devam ediyor, kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadınlar tutuklanıyor.”
 
‘Buradayız…’
 
Tüm bu politikalara karşı kadınların alanlarda olduğunun altını çizen Deren, “Melek için, Nesiba, İpek için buradayız. Kaybedilen Gülistan Doku için buradayız. Katledilen, şiddete uğrayan tüm kadınlar için buradayız ve kadın düşmanlarına sesleniyoruz: Yasta değil isyandayız” diye ekledi.
 
Eylem “Melek Ayaz isyanımızdır”, “Jin jiyan azadî” ve “Bijî tekoşina jina” sloganları eşliğinde son buldu.